Ocena brak

Róg

Autor /Teresa777 Dodano /16.11.2012

W związku z jego znaczeniem w świecie zwierzęcym symbol siły i mocy, również w sensie duchowym. Dlatego też Dionizosa, jak również Aleksandra Wielkiego często przedstawiano z rogami; w tym kontekście trzeba też wspomnieć obdarzonego rogami Mojżesza (jakkolwiek jego wizerunki opierają się zapewne na błędzie w przekładzie: pomyleniu facies coronata z cornuta).

Rogate zwierzęta często uchodziły za symbole płodności. U wielu ludów rogów używano jako amuletów przeciwko wrogim mocom. Izraelicki ołtarz ofiarny miał cztery rogi na czterech stronach świata jako znak wszechmocy Boga.

Róg, którego kształt przypomina sierp księżyca, pozostaje również w związku z symboliką lunarną. Ze względu na jego kształt (a także ze względu na wspomnianą symbolikę płodności) róg jest również symbolem fallicznym. W sensie negatywnym symboliczne znaczenie rogu ujawnia się w wizerunkach diabła często przedstawianego z rogami.

C.G. Jung wskazuje na ambiwalentne symboliczne znaczenie rogów: ze względu na ich kształt i siłę ucieleśniają one męską, aktywną zasadę, ze względu jednak na otwartą formę ich układu, przypominającą lirę, mogą zarazem symbolizować zasadę żeńską, przyjmującą, i dlatego też w sumie uchodzą za symbol psychicznej równowagi i dojrzałości. róg obfitości, atrybut Fortuny lub personifikacji jesieni jest symbolem obfitości, szczęścia i bogatych zbiorów, pierwotnie uchodził za róg kozy Amaltei lub róg boga strumienia Acheloosa, który Herakles ułamał w walce.

Podobne prace

 • RÓG

  Ocena / Autor /Naum
  Dodano /12.04.2012 praca w formacie txt

 • Róg

  Ocena / Autor /Hon
  Dodano /30.05.2013 praca w formacie txt

 • Rogi mniejsze

  Ocena / Autor /julka
  Dodano /03.01.2012 praca w formacie txt

 • ROGI

  Ocena / Autor /marecki
  Dodano /08.03.2013 praca w formacie txt

Do góry