Ocena brak

RODERYK

Autor /Telesfor Dodano /12.04.2012

Rodryg, ostatni król Wizygotów. Po śmierci króla Witizy w 708 a! 709 na Półwyspie Pirenejskim zapanował chaos. Grupa arystokratów wybrała na następcę tronu księcia Roderyka; pokonał on syna Witizy i zajął tron królestwa.

O panowaniu jego niewiele wiadomo; fakty przesłonięte zostały niezliczonymi legendami. Większość z nich dotyczy Juliana, gubernatora Ceuty, który występując jako mściciel poprzedniej dynastii albo własnej córki, zgwałconej jakoby przez Roderyka, przeszedł na stronę muzułmanów.

Ich wódz, Tarik, przepłynął z wojskiem cieśninę i założył Gibraltar (arab. Dżebel al Tarik 'Góra Tarika') i wydał Roderykowi (który podążył mu naprzeciw z północy, gdzie walczył przeciw Frankom i Baskom) w 711 rozstrzygającą bitwę nad jeziorem Janda (k. Medina Sidonia) a. nad rzeką Guadalete (k. Jerez de la Frontera).

Pobity Roderyk albo poległ w bitwie,, albo, wg innych przekazów, walczył jeszcze przez 2 lata w górach Asturii, nim poległ. Legendy o tym „ostatnim z Gotów" zajęły trwałe miejsce w lit. hiszp. i ang. Roderyk i pustelnik. Wg jednej z legend król, wędrując po górach Asturii, spotkał pustelnika i prosił go, aby mu pomógł pozbyć się ciężaru grzechów.

Pustelnik nakazuje mu jako pokutę spędzenie kilku nocy w grobowcu pełnym żmij, pająków i skorpionów; po trzech dniach znajduje Roderyka zdrowego i całego w grobowcu, „gdyż Bóg nie uśmierzył jeszcze swego gniewu". Pustelnik wraca do domu, spędza noc na modłach i znów odwiedza grobowiec.

Tym razem słyszy wołanie Roderyka: „Już mnie gryzą, czuję zęby żmii!" Król w ten sposób rozgrzeszony umiera. AIPs Lost by Lust ang., 'Wszystko stracone przez żądzę', dramat (1633) Williama Rowleya. Wizja Don Roderyka obszerny poemat (1811) Walter Scotta, przedstawia Roderyka schodzącego do starej krypty w pobliżu Toledo, w której ukazuje mu się panoramiczna wizja przyszłych dziejów Hiszpanii aż do pocz. XIX w.

Hrabia Julian, ang. Count Julian, dramat poetycki (1812) Waltera Savage Landora o legendzie Roderyka. Roderyk, ostatni z Gotów, ang. Roderick, the Last of Goths, poemat narracyjny (1814) Roberta Southeya. Rodrigo opera (1707) G. Fr. Handla.

Podobne prace

Do góry