Ocena brak

ROBIN HOOD

Autor /Telesfor Dodano /12.04.2012

(wym. hud) Legendarny bohater angielskich ballad średniowiecznych, szlachetny zbójca, personifikacja powszechnego sprzeciwu, z jakim spotkały się dokuczliwe ustawy śrdw. królów angielskich.

W czasach Robina Hooda, a więc gdzieś między XIII a XV wiekiem (zależnie od źródła), królowie ang., opętani ideą łowów, przeznaczyli przeszło trzecią część kraju na rezerwat zwierzyny łownej, zastrzeżonej wyłącznie dla siebie. Kary za jakąkolwiek działalność na tych terenach były surowe: okaleczenie i śmierć.

Gdyby istniał rzeczywiście jakiś historyczny Robin Hood, właściwym dla niego okresem byłby XIII w., kiedy niechęć do tych ustaw była najżywsza: baronowie, szlachta ziemiańska i chłopi odczuwali je jako równie uciążliwe.

Robin mógł być łucznikiem na służbie księcia zbuntowanego przeciw królowi, a gdy księcia pobito, mógł prowadzić dalej prywatną partyzantkę w Lesie Sherwoodzkim, który rozciągał się wówczas wzdłuż płn. brzegu rzeki Trent (płynącej obecnie przez południowe peryferie miasta Nottingham), pasem długości ok. 40, szerokości od 13 do 16 km. Dzięki przemysłowi i rolnictwu skurczył się on dziś do 1/20 ówczesnego obszaru.

Wątpić jednak należy, czy znajdzie się kiedykolwiek związek między bohaterem ballad a jakąś postacią historyczną. Co dziwniejsze, ballady, z nielicznymi, późnymi wyjątkami, nie przedstawiają go bynajmniej jako „równacza świata" (biorącego od bogatych i dającego biednym), co z czasem stało się jego najważniejszą cechą, choć pełne są anegdot o jego odwadze osobistej, umiejętnościach łuczniczych, szczodrobliwości i popularności, a także o rycerskim stosunku do kobiet i dzieci.

Wg tradycji urodził się ok. 1160 w Locksley (Nottinghamshire), a zmarł podstępnie wykrwawiony przez przeoryszę klasztoru w Kirkley, do której, już jako stary człowiek, udał się z prośbą, aby mu puściła krew. Drużyna Robin Hooda. Jego towarzysze w Lesie Sherwoodzkim i w Barnsdale (Yorkshire) byli to:

Little John, ang. Mały Janek', główny jego kompan, potężny osiłek, który w pierwszym spotkaniu z Robinem Jeszcze jako John Little, sprawił mu porządne lanie; potem Robin jako ojciec chrzestny przemianował go.

Friar Tuck ang., 'braciszek Tuck' , tęgi, jowialny żebrzący mnich wędrowny w rudym habicie franciszkańskim, opasany czerwonym sznurem ze złotymi kutasami, w czerwonych pończochach, z wielką sakwą.

Will Scarlet zwany też Scadlock, Scarlock i Scathlock.

Allan-a-Dale, Allin-a-Dale a. Allen-a-Dale, minstrel drużyny; Robin pomógł mu porwać narzeczoną, gdy miano ją wbrew woli wydać za bogatego starego rycerza.

Will Stutly, którego Robin uratował od stryczka w ostatniej chwili i wydarł go z rąk swego urzędowego prześladowcy i przeciwnika, szeryfa Nottinghamu.

Maid Marian dziewicza ukochana Robina, towarzysząca mu w przebraniu męskim jako paź, nim okoliczności pozwolą im stanąć przed ołtarzem. W tej wersji Robin jest to Robin Fitzooh, książę Huntington, który zbiegł do lasu przed wierzycielami.

Literatur a o Robin Hoodzie liczy dziś na świecie przeszło 750 pozycji, zarówno lit. pięknej, jak i naukowej. Po raz pierwszy wspomina go poemat śr.-ang. Pierś Plowman w wyd. z 1377, a najważniejsza seria ballad, których jest bohaterem, to A Lytelł Geste ofRobyn Hode (1510) o 456 strofach czterowersowych. 1 vanhoe powieść (1819) Walter Scotta, gdzie Robin, występujący pod imienierrt Locksley, gra ważną rolę.

Filmy , m.in. reżyserii Douglasa Fairbanksa Starszego (1922), z Errolem Flynnem (1938) i Richardem Toddem (1952); filmy rysunkowe Walta Disneya; film Robin i Marian (1975); długi serial TV z Richardem Toddem w roli Robina.

Podobne prace

Do góry