Ocena brak

ROBERT DIABEŁ

Autor /Telesfor Dodano /12.04.2012

Fr. Robert le Diable, bohater legend śrdw., przed urodzeniem sprzedany diabłu przez matkę, która nie mogła doczekać się dziecka, poświęca wszystkie swe siły popełnianiu okropnych zbrodni i bestialstw. Gdy dowiaduje się o przyczynie swego postępowania, szuka oczyszczenia u pustelnika, odbywa nałożoną mu pokutę jako niemy błazen na dworze rzymskim i trzykrotnie ratuje miasto od najazdu Saracenów.

Wreszcie kończy życie jako pustelnik. Postać identyfikowana często z historycznym Robertem I (Robertem Wspaniałym), ok. 1010-35, ojcem Wilhelma I Zdobywcy, księciem Normandii od 1027, który zamordował swego brata Ryszarda III, aby uzyskać władzę, pomagał królowi fr. Henrykowi I w walce z jego matką i bratem, pomagał wypędzonemu przez Duńczyków z Anglii Edwardowi Wyznawcy, który przebywał na jego dworze. Znany był z odwagi i okrucieństwa.

Zmarł w Nicei (dziś Iznik w Turcji) w drodze powrotnej z pielgrzymki do Ziemi Św., dokąd się udał, aby odpokutować za grzechy.

Obie te pomieszane z sobą postacie stworzyły bohatera bardzo różniących się od siebie wersji fr., a potem i ang. romansów śrdw., m.in. jednego z miraklów (cudów) dramatycznych Matki Boskiej z XIV w. (Les Miracles de Notre Dame) i ang. romansu Sir Gowther z XV w.

Robert Diabeł opera heroiczna (Paryż 1831) Giacomo Meyerbeera, libretto: E. Scribe i G. Delavigne. Rzecz dzieje się we Włoszech. Grand duo concertant na temat z opery Meyerbeera Robert Diabeł fantazja na fort. i wiolonczelę (1832-33) Fr. Chopina i Augusta Franchomme'a.

Podobne prace

Do góry