Ocena brak

Rewolwery i broń powtarzalna

Autor /Drugi Dodano /31.01.2012

W konstrukcji Colta w obracającym się magazynku-bębenku mieściło się sześć nabojów. Po strzale magazynek obracał się tak, że kolejny nabój ustawiany był pomiędzy lufą a mechanizmem igli­cowym. Nowatorstwo tej konstrukcji polegało na tym, że bębenek obracał się automatycznie po odda­niu strzału. We wcześniejszych rozwiązaniach nale­żało go obrócić ręcznie.
W broni powtarzalnej magazynek mieści kilka nabojów, które są po kolei ładowane do komory nabojowej i wystrzeliwane. Usuwanie pustej łuski w takim systemie odbywa się za pomocą mechani­zmu ręcznego, który jednocześnie wprowadza do komory nabojowej następny nabój.
Ładunek prochowy w broni półautomatycznej, zwanej też samopowtarzalną, ma do spełnienia dwie role. Najważniejszą jest oczywiście wystrzelenie pocisku, lecz uwolniona przy wystrzale energia zostaje także wykorzystana do wyrzucenia pustej łuski, naciągnięcia sprężyny iglicy oraz wprowa­dzenia następnego naboju do komory nabojowej. Wykorzystuje się albo energię odrzutu broni, albo, energię gazów prochowych.
Po wyrzuceniu pustej łuski sprężyna umiesz­czona w magazynku wypycha z niego kolejny na­bój. Rygiel, również napędzany sprężyną, przesu­wa się do przodu, wprowadzając nową porcję amunicji do komory nabojowej. Jednocześnie nacią­gana jest sprężyna mechanizmu iglicowego. Broń jest bardzo szybko gotowa do oddania następnego strzału, a jedyne, co ma zrobić strzelec, to naci­śnięcie języka spustowego.

Podobne prace

Do góry