Ocena brak

Republika Południowej Afryki - WIADOMOŚCI OGÓLNE

Autor /Ziutek123 Dodano /29.09.2011

Republika Południowej Afryki jest usytuowana na południowym krańcu kontynentu i z trzech stron jej granice wyznacza ocean: z zachodu opływają ją wody Oceanu Atlantyckiego, od południa i wschodu - Oceanu Indyjskiego. Położona jest pomiędzy 22° 07' a 34° 52'S oraz 16° 39' a 32° 56' E.

Granice lądowe na przeważającej długości mają charakter naturalny i poprowadzone są wzdłuż rzek: Oranje (z Namibią), Nosob, Molopo i Limpopo (z Botswaną i Zimbabwe), Caledon (z Lesotho), oraz działem wodnym, przebiegającym grzbietami Gór Smoczych (część granicy z Lesotho). Jedynie granice z Mozambikiem, Suazi oraz częściowo z Lesotho są sztuczne. Do Republiki Południowej Afryki należą także dwie niewielkie (413 km2), niezamieszkane wyspy w południowej części Oceanu Indyjskiego - Wyspy Księcia Edwarda. Niemal całe terytorium państwa położone jest na południe od zwrotnika Koziorożca.

W obecnym kształcie państwo istnieje od 1910 r., początkowo jako Związek, a od 1961 r. jako Republika Południowej Afryki. Od połowy XVII w. obszar dzisiejszej RPA kolonizowany był przez białych osadników, których liczba z czasem wzrosła do 5 mln (1/8 ogółu mieszkańców). Dominacja białej mniejszości przybrała w XX w. jawnie rasistowski charakter. W 1994 r. doszło do przejęcia w sposób pokojowy władzy przez murzyńską większość. RPA jest krajem dużym, ludnym, zasobnym w różnorodne bogactwa mineralne. Jest pierwszą potęgą gospodarczą Afryki, czołowym światowym producentem wielu surowców.

Podobne prace

Do góry