Ocena brak

Rekrutacja On-Line

Autor /Aloma Dodano /31.03.2011

 

We współczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi również w Polsce obok programów komputerowych coraz większą rolę zaczynają spełniać Internet i Intranet. Najbardziej popularnym sposobem wykorzystania Internetu w pracy działów HR jest e-mail electronic mail czyli po prostu poczta elektroniczna. Coraz więcej firm rekrutuje pracowników poprzez Internet, podając adres elektroniczny do korespondencji z kandydatami. O popularności takiej metody świadczą liczby – już ponad 60% wszystkich podań i życiorysów na stanowiska specjalistyczne składanych jest w USA poprzez Internet. W Stanach Zjednoczonych i w Azji prowadzona jest także wideo-rekrutacja – używanie Internetu do wideo-konferencji i do rozmowy kwalifikacyjnej.

Ważną cechą poczty elektronicznej w procesie rekrutacji jest jej skuteczność wynikająca z szybkości komunikowania się. W ciągu kilku minut list motywacyjny wraz z życiorysem trafia do działu rekrutacji i bez problemu nadawca może upewnić się, że dotarł on do adresata, który równie szybko komunikuje, że korespondencja została przeczytana.

Internet w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać i serwisy HR nie są tak bardzo popularne i profesjonalnie przygotowane jak w krajach zachodnich. Ze względu jednak na dużo niższy koszt, coraz większą ilość zarejestrowanych kandydatów, dużo większą szybkość procesu rekrutacji, rekrutacyjne serwisy internetowe stają się i u nas coraz bardziej popularne. Nie bez znaczenia są też o wiele większe możliwości graficzne, pozwalające na bardziej atrakcyjne zaprezentowanie się w Internecie, aniżeli na przykład w gazecie.

Internet zyskuje coraz większą popularność i znaczenie w procesach rekrutacji. Według badań kanadyjskiej firmy Logos kandydaci znalezieni za pomocą Internetu są lepiej wykształceni, lepiej posługują się komputerem, częściej pracują w branżach pokrewnych aniżeli kandydaci zwerbowani tradycyjnymi metodami. Co więcej, czas procedury rekrutacyjnej jest krótszy średnio o 12 dni.

Podobne prace

Do góry