Ocena brak

Redresja stopniowa

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Postępowanie to wskazane bywa szczególnie u niemowląt i dzieci podatnych na uszkodzenia ośrodków kostnienia i skóry. Redresja stopniowa wskazana jest również w razie resztkowych następstw stanów zapalnych w stawie bądź konieczności powolnego przystosowania naczyń, nerwów i skóry do zmiany ustawienia kończyny. Jest też konieczna w przypadku leczenia przykurczów będących powikłaniem wydłużania kości.

Najłagodniejszą formą postępowania u małych dzieci jest powtarzanie przez matkę wyuczonych ruchów rednesujących wielokrotnie w ciągu dnia (np. co godzina, u niemowląt przy każdej zmianie pieluszek). Wywierane naciski nie powinny spowodować bolesności, obrzęków ani wynaczynień.

Wynik większych redresji ustala się za pomocą szyny albo gipsowego unieruchomienia redresowanego etapowo stawu. W kilka dni po założeniu opatrunku gipsowego można go zdjąć i przystąpić do następnego etapu redresji. Wynik każdego etapu zabezpiecza się ponownym opatrunkiem utrzymywanym przez okres przystosowania rozciągniętych tkanek okołostawowych. Pierwsze etapy redresji pozwalają zwykle na uzyskanie większych postępów niż etapy późniejsze.

 

Podobne prace

Do góry