Ocena brak

Recenzja "Rwący nurt historii " R. Kapuścińskiego.

Autor /Zerpaphspeemy Dodano /25.05.2005

Recenzja
Ryszard Kapuściński ? Rwący nurt historii?
Ryszard Kapuściński urodził się 4 marca 1932 w Pińsku na Polesiu (dzisiejsza Białoruś), zmarł 23 stycznia 2007 w Warszawie. Był najczęściej ? poza Stanisławem Lemem ? tłumaczonym za granicą polskim autorem. Cesarz reportażu; pióro kształcił najpierw na reportażach krajowych, potem zjeździł cały świat, uczestnicząc w kilkudziesięciu wojnach, przewrotach i rewolucjach w Ameryce, Azji, a zwłaszcza w Afryce. Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki książce Cesarz. Powieść przełożono na trzydzieści języków (m.in. na japoński i perski). Od początku lat 80. Kapuściński całkowicie poświęcił się pisarstwu. Wyrazem tego jest zbiór wierszy Notes oraz cykl Lapidarium. Książki te odbiły się światowym echem przynosząc laury uznania dla pióra Kapuścińskiego. Wszystkich zaskoczył sposobem przedstawienia reportażu, łącząc cechy reportażu z powieścią, dał się poznać jako doskonały pisarz. Zmarł 23 stycznia 2007 roku w wieku 74 lat, po rozległym zawale serca w Warszawie. Jego śmierci poświęcono dużo miejsca zarówno w polskich jak i światowych mediach. Na pierwszych stronach swych wydań pisały o Kapuścińskim największe gazety, jak New York Times, Le Monde czy El Pais. Kapuściński miał dar mówienia o trudnych rzeczach prostym językiem, także jego wypowiedzi docierały do szerszego grona niż zwykłych dziennikarzy.
Jego ostatnia książka ? Rwący nurt historii? została wydana już po jego śmierci, przedstawia zbiór esejów na temat zmian w ostatnim i obecnym stuleciu, globalizacji, kolonizacji. Jest to zbiór wypowiedzi, zaczerpnięty z wywiadów, książek, wypowiedzi złożonych w spójną całość, ułożonych w rozdziały dotyczące kontynentów, krajów, problemów. Był świadkiem 27 rewolucji, o życie walczył na 12 frontach. Miał bogate doświadczenie jako reporter i podróżnik, jego historyczne wykształcenie dawało mu bogatą wiedzę na temat dziejów i kultury regionów do których podróżował, co stanowiło dla niego solidny fundament do późniejszej analizy, interpretacji zdarzeń czy tez próby prognozowania dalszych. Kilkaset fragmentów z ponad osiemdziesięciu źródeł ? wywiadów, wykładów, tekstów nie tylko prasowych i nie tylko polskich. ?Rwący nurt historii? to uporządkowane wspomnienia i myśli Ryszarda Kapuścińskiego ? o historii, globalizacji i poszczególnych regionach świata: ukochanej przez niego Afryce, ale też Ameryce Łacińskiej, Europie i Rosji.
W książce pokazuje swoją fascynacje przemianami anachronicznych ustrojów w nowe formy, narodzin zupełnie nowej koncepcji państwa. Opisywał te zdarzenia, których był świadkiem, był w miejscach rewolucji będących przedmiotem zainteresowania innych krajów, jest to w pewien sposób odpowiedz na zamówienie społeczne.

Podobne prace

Do góry