Ocena brak

recenzja prezentacji

Autor /asian82 Dodano /12.11.2020

Cykle i rytmy biologiczne człowieka w powiązaniu z rozwojem i zdrowiem

spis treści czym się zajmiemy .

Cykle i rytmy biologiczne ich kategoryzacja i uwarunkowanie (tygodniowe ,sezonowe,okołomiesięczne ,sezonowe wieloletnie )

Konsekwencje zaburzeń rytmów biologicznych ,organizacja pracy ,wypoczynku .rytmy biologiczne ,charakterystyka rytmu miesiączkowego i okresu pomenerchalnego i predmenopauzowego ;

1 .Co to jest rytm biologiczny ;Rytmy biologiczne ,biorytmy ,cykliczne nasilanie się i zmniejszanie procesów życiowych organizmów , będące wyrazem ich przystosowania do zdarzeń w środowisku .Zależą od czynników zewnętrznych ,związanych z porami roku ,zjawiskami astronomicznymi i wewnątrzustrojowymi (endogennymi)związane z tak zwanym zegarem biologicznym .

 1. Rodzaje rytmu ; rytm biologiczny dzielimy na rytmy ultradialne czyli okres rytmu krótszy niż 20 godz np. ( oddychanie ,praca serca ,tętno)Rytmy około dobowe czyli rytmy infraidalne (długo okresowe ).Rytm tygodniowy,rytm okołomiesięczny,rytm sezonowy(rytmy roczne ;migracja hibernacja .,rytm księżycowy ;lunarne np. cykl owulacyjny ,rozmnażanie zwierząt.

 2. Biorytm fizyczny -wiąże się z naszym szkieletem i odpowiada za energię ,siłę chęć i zapał do wykonywania codziennych zadań .Jego cykl powinien trwać 23dni .Biorytm emocjonalny wiąże się z emocjami ,postrzeganiem świata oraz poziomem naszej kreatywności .Cykl tego biorytmu powinien trwać około 28 dni .Biorytm intelektualny ; ma związek z mózgiem i kierować naszymi zdolnościami myślenia kojarzenia , koncentracji,oraz wydolnością .

 3. Rytm okołodobowy ;Związany jest z obrotem ziemi wokół własnej osi powodując zmienność dnia i nocy ,okres tego rytmu trwa 24 godz .(20-28godz) warunkuje on czynność niektórych czynności fizjologicznych np. sen ,czuwanie jest się podatnym na zmiany przekraczając strefy czasowe .Dzień i noc który ma różną długość fazy w poszczególnych szerokościach geograficznych .Na równiku długość dnia i nocy a w miarę oddalania się od równika w kierunku biegunów okresowo skraca się dzień ,a wydłuża noc .Lub odwrotnie ,zaś w okolicach bieguna noc trwa pół roku po czym następuje dzień .

 4. Zaburzenie rytmu okołodobowego ;Najczęstrzym zaburzeniem rytmu około dobowego jest zespół (DSPS).Szacuje się że na zaburzenie to może cierpieć nawet 70% pacjentów zgłaszających się po porady z powodu bezsenności .Dotyczy to często osób po 30 roku życia .Zaburzenia rytmu biologicznego ;źle wpływa na stan zdrowia ,czego dowody dostarczają obserwacje ludzi pracujących na 3 zmiany lub ludzi którzy zmieniają strefę czasową np. piloci .Zaburzenie tego rytmu skutkuje poważnymi chorobami ,stany patologiczne funkcji organizmu .T .Rogalski określił to terminem (antyrytmów biologicznych ).Przykładem mogą być cykliczne rzuty temperatury u chorych na malarię ,napady kaszlu ,czy ataki astmy .

 5. Zaburzenia rytmu około dobowego u dzieci i młodzieży .Duża aktywność w internecie ,uzależnienie od gier komputerowych ,nadmierna ekspozycja na niebieskie światło .;Aktywność społeczna na portalach społecznościowych zaburza pracę snu dziecko zamiast spać czatuje lub surfuje w sieci .Obecnie nastolatki bardzo często grają w gry przez kilkanaście godzin dziennie co zaburza ich rytm biologiczny .wzrasta poziom adrenaliny w organizmie co powoduje blokadę wprodukcji melatoniny. ,podnosi się poziom kortyzolu o powoduje silne pobudzenie a tym samym uniemożliwia zasypianie .

 6. Konsekwencje deprywacji snu ;problemy z koncentracją ,zaburzenie w procesach poznawczych głównie trudności z zapamiętywaniem tego co nauczyliśmy się na lekcji oraz odtwarzanie tego czego nauczyliśmy się w domu .Zły nastrój,drażliwość ,zwiększona absencjaa w szkole ,zasypianie na lekcji ,niezborność ruchów co skutkuje częstymi urazami .

 7. Czas okresu senioralnego ;Z wiekiem spłaszczeniu ulega rytm syntezy melatoniny w organizmie .Najintensywniejszy spadek zaczyna się po 55 roku życia i postępuje .70% osób skarży się na problemy ze snem .Trudność w zaśnięciu nocne wybudzenia pobudki o świcie .Problemy z tym związane to ;pojawia się rozdrażnienie ,problem z koncentracją spadek nastroju,bóle głowy ,senność w ciągu dnia .

 8. Rytm wolno biegnący .to rzadko występujące zaburzenie najczęściej występuje u osób niewidomych lub znajdujących się w izolacji od czynników środowiskowych i w intereakcji społecznej .Pacjent każdego dnia budzi się i zasypia później ,zgodnie z jego wewnętrznym rytmem okołodobowym dłuższym niż 24 godz .leczenie polega na wzmocnieniu ekspozycji na wyznaczniki czasu

 9. Charakterystyka rytmu okołomiesięcznego ;Na biorytm okołomiesięczny mają woływ fazy księzyca .np miesięczny cykl menstruacyjny u kobiet .33 dniowy cykl twórczości intelektualnej ,28 dniowy cykl właściwości psychicznych i 23 dniowy cykl fizycznej wydolności organizmu . Opis . Cykl miesiączkowy u kobiet jest to jednocześnie okres skróconego i spłyconego snu wraz z wybudzeniami .Krótkotrwała bezsenność generuje tzw . Sen wyrównawczy ,dłuższy i głębszy trwający nawet przez kilka dni i nocy i co noc zmienia swoją charakterystyke .Innymi słowy bezsenność lub nadmierna senność w okresie menstruacyjnym jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym , Skuteczność operacji leczenia raka jajnika lub piersi też zależy od stadium cyklu miesięcznego w momencie zabiegu .Najwięcej trwale wyleczonych kobiet uzyskano po operacji między 7-20 dniem cyklu .gorzej było między 21 -26 dniem ,a najgorzej gdy kobieta była w ciąży .

 10. Właściwości rytmu sezonowego ;Wyróżniamy 2 podstawowe pory roku ;Biologiczną wiosnę i lato (od 16 lutego do 15 sierpnia )oraz biologiczną jesień i zimę (od 16 sierpnia do 15 lutego )w pierwszej połowie roku przewagę w organizmie ma mieć układ sympatyczny a w drugiej para sympatyczny

 11. Okres przedmenopauzalny .;Zaczyna się na kilka lat przed menopauzą kiedy jajniki zaczynają stopniowo wytwarzać mniej estrogenu .Na ogół pierwsze objawy pojawiają się w wieku 45 lat ,ale mogą wystąpić wcześniej .Okres przedmenopauzalny przeciętnie trwa 4 lata u niektórych kobiet może trwać kilka miesięcy .pod koniec tego okresu coraz bardziej zmniejsza się poziom estrogenu co może wywołać objawy menopauzy .Natomiast menopauza zaczyna się wtedy gdy kobieta nie miesiączkuje przynajmniej od roku .Objawy menopauzy to nietrzymanie moczu ,co powoduje spadek estrogenu oznacza to że mięśnie dna macicy słabną co powoduje częstrze korzystanie z toalety .pęcherz staje się mniej elastyczny ,co prowadzi do nietrzymania moczu .Nieregularne miesiączki to pierwszy objaw menopauzy są spowodowane zmianami cyklu okołomiesięcznego .Miesiączki mogą stać się coraz rzadsze i skąpe ..Uderzenia gorąca zarówno w okresie przed jak i w trakcie menopauzy .

 12. Charakterystyka cyklu miesiczkowego z uwzględnieniem okresu pomenerchalnego i przedmenopauzalnego .Cykl bezowulacyjny ;czyli taki w którym nie dochodzi do jajeczkowania (owulacji),czyli do wydostania się jajeczka z pęcherzyka (Graafa). Dojrzałego jajeczka gotowego do zapłodnienia ,może pojawić się u kobiety w każdym wieku .Najczęściej występuje tuż po porodzie i w trakcie karmienia piersią .Cykl menstruacyjny dzielimy na cztery fazy (folikularną ,owulacja ,faza lutealna i menstruacja .W cyklu bezowulacyjnym występują tylko dwa pierwsze etapy nie ma etapu jajeczkowania oraz fazy lutearnej .Ponieważ owulacja jest jednym z elementów prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego to cykle bezowulacyjne mogą uniemożliwić zajście w ciążę .

 13. Przyczyny cyklu bezowulacyjnego ; silny stres ,depresja ,choroby jajaników ,choroby tarczycy ,.Objawy cyklu bezowulacyjnego to przede wszystkim to brak przeźroczystego śluzu z pochwy który pojawia się w połowie cyklu ,brak wzrostu temperatury ciała w spodziewanym dniu owulacji ,plamienia zamiast krwawienia ,obniżone lipido .Aby zapobiegać chorobom spowodowanym zaburzeniami cyklu miesiączkowego ,niezbędna jest prawidłowa diagnostyka i ,wizyty u ginekologa i endokrynologa ,.Czasami aby sytuacja wróciła do normy wystarczy odpowiednia dieta, eliminacja sytuacji stresogennych .A w niektórych przypadkach należy wdrożyć leczenie które przywróci równowagę hormonalna .Niektóre przyczyny takie jak torbiele czy guzy wymagają leczenia chirurgicznego i dalszej terapii .

 14. Pytania do prezentacji .J

  Wymień 3 rytmy biologiczne człowieka ? (odp ;rytmy lunarne ,księżycowe cykl menstruacyjny),(roczne ;migracja ,hibernacja)(rytmy ultraidalne;krótsze niż 20 godz .oddychanie ,tętno)

  W jakiej sytuacji może wystąpić cykl bezowulacyjny (odp.kobiety po porodzie lub przed menopauzą )

  Czas trwania rytmu infradoilnego (odp 22 godz 0.

 15. Bibliografia całej prezentacji

  N. Wolański (2008) „Ekologia człowieka „ Tom 1 i 2 wyd . PWN Warszawa

  A. Malinowski, J. Tatarczuk, R. Asienkiewicz. (2014) „Antropologia dla pedagogów z wybranymi zagadnieniami z chronobiologi i ergonomi „ Zielona Góra , Uniwersytet Zielonogórski

  B. Doleżych i P. Łaszczyca (2004) „Biomedyczne podstawy rozwoju z elementami higieny szkolnej „

  M. Szpringer.Nodziak , M. Wochny-Sobiańskiej „Morfologia wieku rozwojowego „ (1987,1993,1999,2003)Wydawnictwo lekarskie PZWL

   

 

Podobne prace

Do góry