Ocena brak

Recenzja książki T. Gordona "Wychowanie bez porażek w praktyce. Jak rozwiązywać konflikty z dziećmi"

Autor /ricsscasismwld Dodano /01.08.2006

W swojej książce pt. „Wychowanie bez porażek w praktyce. Jak rozwiązywać konflikty z dziećmi” Thomas Gordon porusza istotne tematy dotyczące wychowania dziecka oraz rozwiązywania konfliktów pomiędzy rodzicami a dziećmi. Autor daje wskazówki jak rozmawiać z dziećmi, aby rozwiązać potencjalne problemy oraz aby rozmowa nie przerodziła się w kłótnię. Wskazówki te poparte zostały konkretnymi przykładami z życia rodziców oraz ich pociech. Ma to na celu jeszcze bliższe przyswojenie sobie sytuacji problemowych oraz pomaga z nich wybrnąć z korzyścią dla obu stron. Autor daje rady do których może zastosować się każdy rodzic w sytuacjach wyjątkowo trudnych w procesie wychowania. T. Gordon przedstawia możliwe sposoby komunikacji rodziców z dziećmi oraz w niezwykle przejrzysty sposób wyjaśnia błędy mogące zakłócać naturalny, zdrowy jej przebieg.

Książka pomaga zrozumieć rodzicom, że konflikty z dziećmi są czymś naturalnym oraz uświadamia, że dzieci są w pełni rozumne, jednak wiele spraw widzą z innej perspektywy. Pomaga to zmienić rodzicom podejście do dzieci oraz poprawić jakość kontaktów. W relacjach rodzinnych bardzo ważne jest również aktywne słuchanie dziecka, które w późniejszych etapach jego życia zaowocować może w postaci pozytywnych kontaktów z innymi oraz potocznie mówiąc- ułatwić mu życie. Aktywne słuchanie prowadzi dziecko do samodzielnego myślenia oraz prowokuje je do znajdowania własnych rozwiązań. Zagadnienie aktywnego słuchania autor wyjaśnia prostym, zrozumiałym językiem. Autor wypowiada się również na temat barier komunikacyjnych. Uważa, że rodzice często dla wygody nie słuchają swoich pociech, tylko od razu dyktują im co mają zrobić. Przyczyn takiego zachowania jest wiele np. zmęczenie czy brak cierpliwości do własnego dziecka. Gordon podkreśla, że w momencie, gdy rodzice nabywają wiedzę oraz umiejętności jak rozmawiać z własnymi dziećmi, doznają przemian we własnym myśleniu i zauważają swoje dzieci oraz ich, myślenie, zachowanie w całkiem nowym świetle.

Aby być dla dziecka doradcą niewątpliwie potrzebna jest praca nad własnym wnętrzem, rodzic musi opanować swoje emocje. Ważne jest też, aby rodzice zdawali sobie sprawę, że są dla swego dziecka autorytetem a otoczenie dziecka jest dla niego źródłem, z którego czerpie wzory zachowań. Dziecko obserwuje postępowanie swoich najbliższych, dlatego tak ważne jest wykształtowanie ideału postępowania. Priorytetowymi celami wychowania wg Gordona są dbanie o istnienie zawsze szczerych rozmów w rodzinie, nauczenie akceptowania samego siebie i swojego poczucia wartości; nauczenie dziecka szczerości i sprawiedliwości w kontaktach z innymi ludźmi.

„Wychowanie bez porażek w praktyce. Jak rozwiązywać konflikty z dziećmi” to moim bardzo ciekawa pozycja dla rodziców, która podpowiada jak wybrnąć z problemów życia codziennego oraz jak naprawiać błędy popełnione często zupełnie nieświadomie a będące tak problematycznymi w skutkach. Mogę nawet stwierdzić, że książka ta jest swego rodzaju kluczem do sukcesu w rozwiązywaniu konfliktów z dziećmi i uważam, że każdy człowiek mający dzieci lub jakikolwiek kontakt z nimi, powinien sięgnąć do pozycji Thomasa Gordona.

Podobne prace

Do góry