Ocena brak

Realiści i antyrealiści - Walter z Mortagne

Autor /Adaukt1222 Dodano /03.01.2013

Walter z Mortagne urodził się we Flandrii, wychował w Tournai. Był uczniemHugona ze Św. Wiktora. W latach 1126-1144 wykładał w szkole na wzgórzu św.Genowefy retorykę i filozofię. Był biskupem w Laon. Zmarł w 1174 r.

Walter napisał Tractatus de Sancta Trinitate-, sześć mało ciekawych filozoficznierozprawek. Najważniejszy z jego spuścizny jest list do Abelarda. Z treścitego listu dowiadujemy się, że w psychologii jest platonikiem, a w teorii powszechnikówi w nauce o Trójcy przeciwnikiem Abelarda.

Sądzi on, że ciało jest przeszkodą dla wyższych funkcji poznawczych duszy.W zagadnieniu powszechników jest wyznawcą tak zwanej teorii status (właściwieidentycznej z teorią Adelarda z Bath, który stosuje inne pojęcie: respectus).Walter głosi, że rzeczywiście istnieją tylko jednostki:

Ponieważ uważa się za prawdziwie tylko byty postrzegane zmysłamii jednostkowe.

Quoniam haec sola [scil. sensibilia et singularia] veraciter dicuntur.

Przy realnej identyczności jednostki, gatunku i rodzaju w jednostce wyróżniamystatus, dzięki któremu ujmujemy tę jednostkę jako gatunek, rodzajlub rodzaj najwyższy.

Walter głosił też znaną nam już teorię indyferencji. Gdy Wilhelmz Champeaux w walce z Abelardem musiał porzucić teorię identyczności, wtedyzaczyna głosić teorię indyferencji: jednostki mają cechy różniące j e międzysobą (differentes) i nie różniące (indifferentes). Na tych ostatnich opiera się jednośćgatunków i rodzajów. Wiemy, że i przeciw tej teorii wystąpił ostro Abelard.Ale teorię indyferencji znajdujemy też w Degeneribus etspeciebus, choć możliwe,że to tylko referat z teorii Wilhelma.

Podobne prace

Do góry