Ocena brak

Rasy koni

Autor /wera Dodano /31.01.2012

Znamy około 100 ras konia domowego. Ze wzglę­dów użytkowych można je podzielić na cztery główne kategorie. Są to grupy ciężkich koni pociągowych, lekkich koni pociągowych (obie nazywane końmi zimnokrwistymi), wierzchowców (koni gorącokrwistych) i kucyków.
Główną rasą z grupy ciężkich koni pociągowych są konie rasy shire, które w kłębie mają wysokość 180-200 cm i masę ciała 1200 kg. Są one najwięk­sze wśród wszystkich ras koni. Dawniej szeroko wykorzystywane były na wsiach Europy. Inną rasą z tej grupy są konie z Clydesdale wyhodowane w osiemnastym wieku i pochodzące z południowo-zachodniej Szkocji, konie rasy Suffolk i francuskie perszerony. Konie ciężkich ras pociągowych były przez wiele stuleci wykorzystywane do przewoże­nia ciężkich ładunków i pracy na roli. Szczególnie cenione były w średniowieczu, gdyż tylko one dzię­ki swej sile mogły udźwignąć rycerza w zbroi i peł­nym rynsztunku bojowym.
Rasy lekkich koni pociągowych, takie jak English Hackney, stały się popularne, gdy w mo­dę weszło powożenie zaprzęgami. Do większych lekkich koni zaprzęgowych należą m.in. Cleveland Bay of Yorkshire, które dawniej zaprzęgano do bryczek, dziś stały się rasa sportową. Konie te krzy­żuje się z końmi wierzchowymi czystej krwi, a ich potomstwo wykorzystuje się do polowań.

Podobne prace

Do góry