Ocena brak

Rak jajnika

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Rak jajnika rozpoznawany jest na ogół późno. W początkowym okresie brak jest objawów. Nie opracowano metody wczesnego rozpoznawania i brak jest rutynowych działań profilaktycznych.

Przebieg kliniczny jest różny. Obecnie nowotwory złośliwe jajnika występują w 5—6% wszystkich przypadków nowotworów narządów płciowych. Rak jajnika występuje najczęściej w okresie okołome-nopauzalnym (50—60 rok życia), chociaż może wystąpić w każdym wieku.

Dużego stopnia ryzyko raka jajnika występuje u członków rodzin chorujących już na tę chorobę lub jeżeli matka czy siostry cierpiały z tego powodu. Duże ryzyko występuje również, gdy owulacja występuje przez okres dłuższy niż 40 lat. Ryzyko jest znaczące u kobiet w wieku ponad 45 lat, które nie rodziły, albo u których pierwsza ciąża była po 30 roku życia, lub u kobiet długo miesiączkujących (ponad 55 lat).

Ryzyko występuje u kobiet, które przebyły różyczkę między 12— 18 rokiem życia lub miały subkliniczny przebieg świnki w okresie przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, przyjmowały stilbestrol, miały nadciśnienie i nadwagę, a także, jeśli matka albo siostry chorowały na raka trzonu. Dotyczy to również osób, które cierpiały z powodu niedoczynności gruczołu tarczowego (tarczycy) lub miały łagodne choroby sutka, pracowały w przemyśle z azbestem, stale piły czarną kawę, miały raka piersi przed 45 rokiem życia, żyły w rejonach silnie uprzemysłowionych lub cierpiały z powodu endometriozy.

W przypadkach dużego ryzyka niektórzy badacze proponują usuwanie jajników po zakończeniu rozrodu. Obecnie można rozpoznanie ustalić nieco wcześniej przez badanie z zastosowaniem ultrasonografii, markerów biologicznych i tomografii. Poza guzami o wydzielaniu dokrewnym, nowotwory jajnika we wczesnym okresie nie dają na ogół żadnych objawów, aż do czasu, gdy powiększy się wybitnie obwód brzucha i wystąpią objawy ucisku na narządy sąsiednie — w postaci parcia na mocz lub odbytnicę; niekiedy może rozwinąć się niedrożność jelit. Skręt lub martwica guza objawiają się zwykle bólami w jamie brzusznej, podrażnieniem otrzewnej, a nawet wstrząsem. Rozpoznanie guza jajnika stawia się za pomocą badania ginekologicznego zestawionego. Każdy guz jajnika powinien być operowany, bowiem tytko badanie mikroskopowe może ustalić jego charakter.

 

Podobne prace

Do góry