Ocena brak

RAK DRÓG ŻÓŁCIOWYCH ZEWNĄTRZWĄTROBOWYCH

Autor /kornelcia Dodano /21.11.2013

Rak dróg żółciowych zewnątrzwątrobo-wych, podobnie jak rak pęcherzyka żółciowego, może być pierwotny lub wtórny. Dotyczy głównie osób w podeszłym wieku. W warunkach klinicznych rozpoznaje się go bardzo rzadko. Występuje on znacznie rzadziej niż rak pęcherzyka żółciowego; może być umiejscowiony w każdym odcinku dróg żółciowych pozawątrobowych — w przewodzie żółciowym wspólnym, przewodzie pęcherzykowym, wątrobowym i w miejscu połączenia przewodu pęcherzykowego z wątrobowym. To ostatnie umiejscowienie nowotworu zdarza się najczęściej. Ustalenie lokalizacji jest możliwe jedynie w początkowym okresie choroby.

Rak zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych rozprzestrzeniając się nacieka sąsiednie narządy i wcześnie powoduje przerzuty do o-kolicznych węzłów chłonnych.

Objawy kliniczne. Objawy chorobowe nie są charakterystyczne. Objawem dominującym jest żółtaczka o charakterze mechanicznym, a ponadto zaburzenia trawienne, takie jak utrata łaknienia, nudności, wymioty, wzdęcia brzucha, zaparcia stolca. Dość szybko postępuje osłabienie, chorzy stopniowo tracą na wadze. Bóle zazwyczaj nie są zbyt silne. W miarę trwania choroby często pojawia się gorączka w następstwie wtórnego zakażenia dróg żółciowych. Badaniem przedmiotowym poza żółtaczką stwierdza się powiększoną, średnio zbitą, gładką wątrobę. Można też niekiedy wykryć powiększony pęcherzyk. Wątroba jest nieco bolesna na ucisk. W zaawansowanym okresie choroby dochodzi do puchliny brzusznej i powiększenia śledziony.

Dla ustalenia rozpoznania pomocne są Zwłaszcza: przezskóma oraz przezwątrobowa cholangiografia, badanie treści dwunastniczej dla pobrania żółci do badań cytologicznych (wykrycia komórek nowotworowych). W rozpoznaniu różnicowym należy wziąć pod uwagę raka trzustki, raka brodawki większej dwunastnicy, raka pęcherzyka żółciowego, żółtaczkę zakaźną.

Rokowanie, podobnie jak w raku pęcherzyka żółciowego, jest złe.

Leczenie. Najbardziej właściwe jest radykalne usunięcie guza. Podobnie jak w raku pęcherzyka żółciowego, jest to możliwe tylko w niewielkim odsetku przypadków. Przerzuty do sąsiednich narządów, głównie do wątroby, przemawiają przeciw rozległym zabiegom. Często zmuszeni jesteśmy zadowolić się jedynie postępowaniem paliatywnym, np. dla przywrócenia odpływu żółci, usunięcia męczącego świądu, przez zespolenie pęcherzyka żółciowego z dwunastnicą czy jelitem czczym. Jest to możliwe, jeśli pęcherzyk żółciowy jest drożny. Stosuje się też inne połączenie. Leczenie objawowe jest bardzo potrzebne.


 

Podobne prace

Do góry