Ocena brak

Ptaki wodne - Podrodzina: kaczki właściwe (pływające)

Autor /Benon Dodano /26.01.2012

Nazwa kaczki właściwe dotyczy grupy kaczek bardzo licznych gatunkowo, ale należących tylko do trzech rodzajów, z których tylko jeden {Anas) występuje w Europie. Kaczki właściwe to dosyć młoda, rozwijająca się podrodzina, w której tworzenie się gatunków jest jeszcze w pełnym toku. Zarówno w dzikiej przyrodzie, jak i w niewoli dochodzi do małżeństw mieszanych wydających na świat zdolne do życia potomstwo.

Kaczki właściwe za pożywienie uważają wszystko to, co spadnie z powietrza do wody lub wypłynie z dna na jej powierzchnię. Do pobierania pokarmu służy dziób o specyficznej budowie: jego górne i dolne brzegi są zaopatrzone w rogowe blaszki, jakby grzebienie, które przy zamknięciu dzioba tworzą coś w rodzaju gęstego sita. Gruby, mięsisty język działa jak tłok, który najpierw przy otwartym dziobie wciąga do niego wodę, a po zamknięciu dzioba wypycha ją odsączoną z cząstek pokarmu. Wnętrze dzioba jest bogato wyposażone w narządy zmysłu dotyku. Swój filtrujący dziób kaczka może szybko otwierać i zamykać przecedzając wodę i w ten sposób zdobywając pożywienie. Podobnie przecedza mulistą powierzchnię dna wód, aby wybrać gromadzące się tam części pożywienia oraz żyjące w szlamie małe zwierzęta.

W płytkiej wodzie kaczki zanurzają w wodzie głowy, w głębszej prawie stają na głowie utrzymując równowagę nogami: takie gruntowanie jest typowe dla kaczek właściwych. Potrafią one także nurkować, robią to jednak zwykle tylko w czasie ucieczki, w walce z innymi przedstawicielami własnego gatunku lub w czasie kąpieli. Po nurkowaniu strząsają wodę z piór bijąc skrzydłami. Ogon trzymają poziomo lub lekko uniesiony, w czasie pływania nie dotyka on powierzchni wody. U wszystkich gatunków z rodzaju Anas, które tu opiszemy, u obu płci występuje łatwo zauważalna na skrzydłach kolorowa plama z metalicznym połyskiem zwana lusterkiem. Jego wielkość i barwa stanowi ważną cechę pomocną przy określaniu przynależności gatunkowej kaczki. Następną cechą rodzaju Anas jest brak na tylnym palcu płatka błony pławnej, który występuje u innych rodzajów kaczek.

Wśzytkie kaczki właściwe mogą zerwać się do lotu z wody bez rozbiegu, podczas gdy gatunki z innych grup kaczek potrzebują krótkiego, mocnego rozbiegu. U europejskich gatunków Anas samce i samice są przez większość roku wyraźnie odmiennie ubarwione. Samca zdobi często bardzo kolorowa szata godowa, podczas gdy samica cały rok ma niepozorne, ziemiste upierzenie. W początkach lipca także kaczory po całkowitym pierzeniu otrzymują skromniejszą szatę spoczynkową i są wówczas podobne do samic. Jedynie kolor ich dziobów pozwala na rozróżnienie płci. Ale już we wrześniu pierzą się ponownie i znowu nakładają wspaniale ubarwioną szatę godową. Także samice pierzą się dwa razy, ale letnie pierzenie zaczynają dopiero wtedy, gdy odchowają młode. Ich jesienne pierzenie przechodzi bez wyraźnej różnicy w pierzenie wczesnowiosenne.

Tropikalne gatunki z rodzaju Anas, z których część jest bardzo blisko spokrewniona z odpowiednimi gatunkami umiarkowanej strefy klimatycznej lub też są tylko ich podgatunkami, mają przez cały rok skromne upierzenie, i to obie płci. Kaczki z rodzaju Anas w czasie toków mają niezwykle bogaty repertuar tańców godowych.

Podobne prace

Do góry