Ocena brak

Przyjmowanie farby przez farbę

Autor /gregory Dodano /04.12.2013

Innym czynnikiem wpływającym na odtwarzanie odcieni barw jest zdolność przyjmowania farby przez farbę.

Określa ona, w jakim stopniu przyjęta została farba przez wcześniej drukowaną farbę w stosunku do jej przyjęcia przez podłoże drukowe. Drukowanie „mokro na mokro” różni się od drukowania „mokro na sucho”.

Pojęcie „mokro na sucho” stosuje się do określenia drukowania, kiedy farbą drukuje się bezpośrednio na podłożu albo na utrwalonej już warstwie farby. W wypadku, gdy kolejna farba zostaje nałożona na jeszcze nie utrwaloną warstwę farby, mówi się o drukowaniu „mokro na mokro”. Drukowanie na maszynie wielokolorowej jest na ogół drukowaniem „mokro na mokro”.

Jeżeli podczas drukowania powierzchnia podłoża drukowego jest równomiernie pokryta farbami, a odcienie barw mają żądane współrzędne trój chromatyczne, wtedy mówi się o dobrej zdolności przyjmowania farby przez farbę.

Natomiast w wypadku zakłócenia zdolności przyjmowania farby przez farbę nie można uzyskać żądanego odcienia barw. Dotyczyć to może wszystkich barw wypadkowych. Wskutek tego zmniejszony zostaje nie tylko obszar uzyskiwanych barw, lecz również niemożliwe są do zreprodukowania określone niuanse odcieni barw.

Pomimo, że dany zestaw farb drukowany jest warstwami o właściwych grubościach, a farby triady podstawowej: cyjanowa, purpurowa i żółta mają prawidłowe współrzędne trójchromatyczne, to wskutek zakłóceń w ich drukowaniu utworzone barwy wypadkowe: czerwona, zielona i niebieska mają współrzędne o niewłaściwych wartościach.

Na poniższym wykresie chromatyczności CIE przedstawiono skutki złego przyjmowania farby przez farbę lub niewłaściwej kolejności drukowania farbami. Biały obszar przedstawia zredukowane możliwości reprodukowania barw wypadkowych w wyniku zakłóceń w przyjmowaniu farby przez farbę.

 

Podobne prace

Do góry