Ocena brak

Przygotowanie do porodu

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Każda jlężama po^irj,ha przygotowywać się do porodu przez całą ciążę, a więc regularnie kontrolować stan zdrowia, stosować odpowiednią gimnastykę, przestrzegać.wytycznych zawartych w odpowiednich podręcznikach Alb podawanych przez,,lekarza czy- położną. Tjzeba stwierdzić, że w ęrzę przed antybiotykami § przed leczeniem krwią sporo kobiet umierało przy porodzie. Obecnie sytuacja się zmieniła. Zgony matek należą do rzadkości Hzdarzają się głównie z przyczyn niepołożniczych. W związku z tym wysunęło się na pierwszy plan zagadnienie zdrowia dziecka, które jest jeszcze dość często zagrożone, zwłaszcza pod koniec ciąży. Dlatego w opiece przedporodowej^ i obserwacji porodu wiele uwagi zwracamy na jego stan. Wymagania są więc o wiele większe, ponieważ chodzi zarówno o zdrowie matki, jak j| dziecka. Niemniej część pacjentek przeszkadza tym usiłowaniom popadając w panikę £ strach, które po* głębiają opowieściąip na temat przeżyć znajomych czy najbliższych osób, co stwarza zamknięte koło powiązań: strach) napięcie, ból.

Uczucie lęku i wewnętrznego napięcia można zniwelować zachowując równowagę psychiczną przez zapoznanie się z fizjologią ciąży §5 porodu oraz przez umiejętne zachowanie się w tych okresach. Dlatego wskazane jest, aby ciężarna uczęszczała na wykładyn przerabiała pewne ćwiczenia na kursach w szkole matek, prowadzonych prfy oddziałach położniczych albo przy poradniach K. Poza tym powinna unikać rozmów na temat porodu z osobami, które nie są do tego fachowo przygotowane, może bowiem uzyskać błędne informacje* wytworzyć sobie fałszywy obraz.

Od czasu do czasu zdąrza się, że przerażona m nie przygotowana do porodu jirodząca jest zupełnie wyczerpanaluż przy pierwsgygji ból* Większość jednak kobiet rodzi bez większego wysiłku, traktując poród jako zjawisko riorrnalne; tylko niektóre wyolbrzymiają swoje przeżycia, zwłaszcza przed mężem czy przyjaciółkami, czyniąc

ii siebie bohaterki.

Aby uniknąć wielu fałszywych i przerażających wyobrażeń o porodzie, należy się do niego dobrze przygotować i docenić wagę porodu jako zjawiska fizjologicznego. Trzeba wiedzieć, że zespoły sterujące układu nerwowego i hormonalnego są podporządkowane odpowiednim ośrodkom międzymózgowia, pozostającym pod wpływem kory mózgu. Wszystkie narządy człowieka są unerwione i działalność ich jest zależna od układu nerwowego. Zakończenia nerwowe z narządu przekazują podrażnienia, czyli bodźce, za pośrednictwem dróg nerwowych do mózgu, z kolei mózg jest połączony za pomocą włókien nerwowych z całym organizmem. Słowo działa na mózg człowieka jak podrażnienie wewnętrzne czy zewnętrzne. W zależności od stanu kory mózgu, np. czy jest ona zmęczona, czy wypoczęta, różne będą reakcje na podrażnienie. Gdy jesteśmy np. przygnębieni lub przepracowani, niewyspani — wtedy bardzo dotkliwie odczuwamy najmniejsze podrażnienie.

Podobnie jest z odczuciem bólu. Zależy ono od właściwości osobniczych. Ludzie zrównoważeni, pogodni/ reagują słabiej niż przewrażliwieni. Jeżeli po odpowiednim przygotowaniu kobieta zrozumie, na czym polega poród i jak ma się w czasie porodu zachowywać, to odczuwane przez nią bóle będą lżej znoszone. Tym bardziej że w czasie ciąży i porodu powinna się bardziej troszczyć o stan dziecka niż swój.

 

Podobne prace

Do góry