Ocena brak

Przyczyny i klasyfikacja wad wrodzonych narządu ruchu

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

Odmienności kształtu i budowy ciała są typowe dla gatunku ludzkiego i zazwyczaj nie prowadzą do klinicznych konsekwencji. W przypadkach, w których ich nasilenie doprowadza do upośledzenia funkcji narządu, kończyny bądź całego ciała i/lub jego prawidłowego wyglądu, a pojawienie się miało miejsce nie później niż w momencie urodzenia dziecka, odmienności te określane są jako wady wrodzone.

Wady wrodzone charakteryzują się ogromnym zróżnicowaniem istotności klinicznej: mogą w minimalny sposób wpływać na stan funkcjonalny człowieka, np. płetwistość międzypalcowa stóp, lub też w poważny sposób ograniczać możliwości lokomo-cyjne, np. w przypadku wrodzonego braku kości udowej.

Wczesne rozpoznanie wady wrodzonej, zazwyczaj nie sprawiające dużych problemów, odgrywa kluczową rolę w dalszym procesie leczenia. Najistotniejszym zagadnieniem poza leczeniem doraźnym jest określenie celu leczenia uwzględniające rokowanie funkcjonalne, prognozę genetyczną dla rodziców dziecka oraz jego własnego potomstwa, określenie zmian deformacji w czasie wzrostu dziecka. Dopiero wtedy leczenie ma charakter racjonalnie planowanego.

 

Podobne prace

Do góry