Ocena brak

Przewody żółciowe

Autor /Irmina674 Dodano /21.08.2013

Boczne powierzchnie przylegających do siebie hepatocytów posiadają rynienkowate zagłębienia zwane kanalikami żółciowymi. Są to pierwsze odcinki wyprowadzające żółć z hepatocytów. Kanaliki żółciowe łączą się w krótkie przewodziki międzyzrazikowe wysłane nabłonkiem sześciennym, które rozpoczynają się na obwodzie zrazików. Te z kolei łącząc się ze zobą dają przewody międzyzrazikowe wysłane nabłonkiem walcowatym. Odcinki te biegną pomiędzy zrazikami w obrębie triad wątrobowych.

W większych przewodach komórkom walcowatym towarzyszą mukocyty. Przewody międzyzrazikowe łączą się w przewody wątrobowe, które w obrębie wrót wątroby zlewają się w przewód wątrobowy wspólny. Obydwa przewody pokryte są nabłonkiem walcowatym, a w ścianie zbudowanej z tkanki łącznej wiotkiej pojawiają pojedyncze miocyty o ułożeniu okrężnym.

Przewód wątrobowy wspólny łączy się z przewodem pęcherzykowym, który odchodzi od pęcherzyka żółciowego i powstaje przewód żółciowy. Przewody te zbudowane są z błony śluzowej pokrytej wysokim nabłonkiem walcowatym, błony podśluzowej, w której zlokalizowane są nieliczne gruczoły cewkowe produkujące śluz oraz cienkiej mięśniówki i przydanki.

Podobne prace

Do góry