Ocena brak

Przewód piersiowy

Autor /rachelC Dodano /02.02.2012

Przewód piersiowy  długości 38—45 cm i szerokości około 2—4 mm powstaje z połączenia obu pni lędźwiowych przy rozworzc aortowym na zmiennym poziomie od 12 kręgu piersiowego do 2, a nawet do 3 kręgu lędźwiowego. Często bańkowato poszerzone miejsce połączenia ma nazwę zbiornika mleczu (cisterna chyli)] zbiornik ma do 2 cm długości i 1 do 1,5 cm szerokości.

Przewód piersiowy razem z aortą przechodzi przez rozwór aortowy przepony i biegnie dalej w jamie śród piersiowej tylnej na przedniej powierzchni kręgosłupa między aortą a ż. nieparzystą. W7 połowie długości kręgosłupa piersiowego przewód przesuwa się nieco w stronę lewą, układając się do tyłu od aorty. \a wysokości mniej więcej 3 kręgu piersiowego odsuwa się od łuku aorty i skręcając w stronę lew ą przyśrodkowo i ku tyłowi od t. podobojczykowej lewej), wstępuje w dalszym ciągu ku górze mniej więcej do 7 kręgu szyjnego. Teraz zatacza on łuk w kierunku bocznym i ku dołowi nad t. podobojczykowa lewą i kończy się, uchodząc do kąta żylnego. W ostatnim szyjnym przebiegu leży 011 między t. kręgową, która biegnie do tylu od niego a ż. szyjną wewnętrzną położoną do przodu. Końcowy odcinek przewodu bardzo często ma bańko-wate poszerzenie , zaś samo ujście wyposażone jest w jedną, rzadziej w dwie zastaw ki: są one zabezpieczeniem przeciw wstecznemu odpływowi krwi żylnej do przewodu piersiowego; pomimo to na zwłokach koniec przewodu często wypełniony jest krwią, co nieraz prowadzi do pomylenia go z żyłą. U osoby żywej natomiast przewód piersiowy, podobnie jak mniejsze pnie limfatyczne, ma zabarwienie jasne z powodu swej jasnej zawartości i z łatwością odróżnia się od żyły.

Tutaj zaznaczymy tylko, że ściana przewodu piersiowego zawiera dużo włókien klejodajnych. mało natomiast włókien sprężystych oraz siatkowato krzyżujący ch się włókien mięśniowych. Dlatego też napięcie jego ściany zarówno w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym jest niewielkie. Przeważnie przewód przebiega wężowato. Miejsca zwężone następują po wypuklonych, w których leżą zastawki.

Podobne prace

Do góry