Ocena brak

Przerwanie ścięgna piętowego

Autor /gregory Dodano /03.12.2013

Uważa się, że zdrowe ścięgno piętowe nie ulega zerwaniu (raczej dojdzie do złamania awulsyjnego).

Bezpośredni uraz okolicy ścięgna, nawet o niewielkiej sile, trafiając na patologicznie zmienione tkanki może doprowadzić do ich częściowego lub pełnego zerwania. Do uszkodzenia może także dojść w wyniku nagłego skurczu m. trój-głowego łydki (skok, bieg), czy też gwałtownego jego rozciągnięcia (upadek na przodostopie).

Najczęściej do przerwania ścięgna piętowego dochodzi przy przyczepie do guza kości piętowej oraz przejściu brzuśca w ścięgno - 5-7 cm powyżej guza piętowego.

Objawy

Nagłe przerwanie patologicznie zmienionego ścięgna objawia się gwałtownym bólem i nierzadko słyszalnym trzaskiem w dalszym odcinku podudzia oraz nagłym osłabieniem siły mięśnia trójgłowego łydki.

Po ustąpieniu objawów ostrych badaniem klinicznym stwierdzić można obrzęk ścięgna i okolicy stawu skokowego, podskórne i śródskóme wylewy krwawe (przebarwienie skóry), oraz przerwanie ciągłości i pogrubienie jego kikutów. Występuje osłabienie lub całkowity brak możności wspięcia się na palce chorej kończyny, oraz bark trakcji ścięgna (test Thompsona - zniesienie podeszwowego zgięcia stopy przy ucisku na brzusiec mięśnia).

Niekiedy (rzadko) rozpoznanie uszkodzenia ścięgna piętowego może sprawiać trudności. Dzieje się tak w przerwaniach częściowych, w przypadkach połączenia kikutów blizną, względnie kompensacyjnego przerostu osłonki i ścięgna mięśnia podeszwowego. Wypełniona krwią pochewka ścięgna imituje jego prawidłowe obrysy, zacierając faktyczny obraz kliniczny. W przypadkach tych, dokładne badanie palpacyjne oraz badanie zgięcia podeszwowego stopy wobec oporu pozwala na wykrycie uszkodzenia.

Nieocenione usługi, szczególnie w wykrywaniu przerwań częściowych, oraz zastarzałych, oddaje badanie ultradźwiękowe.

Postępowanie

W grę wchodzi tylko leczenie operacyjne - rekonstrukcja ścięgna. Doleczanie

Na przebieg doleczania decydujący wpływ mają: wiek pacjenta, rodzaj i rozległość zabiegu operacyjnego oraz motywacja pacjenta.

 


 

Podobne prace

Do góry