Ocena brak

Przepona

Autor /Irmina674 Dodano /23.08.2013

Dzieli się na części: lędźwiową, żebrową i mostkową. Część lędźwiowa skada się z parzystej odnogi oraz więzadeł łukowatych: pośrodkowego, przyśrodkowego i bocznego. Odnoga prawa rozpoczyna się na powierzchni przednej kręgosłupa na wysokości górnych trzech kręgów lędźwiowych.

Odnoga lewa przyczepia się do dwóch górnych kręgów lędźwiowych. Na poziomie dwunastego kręgu piersiowego włókna obu odnóg krzyżują się, ograniczając rozwór aortowy, następnie rozchodzą się tworząc rozwór przełykowy. Rozwrór aortowy jest otoczony włóknami ścięgnistymi, przełykowy nastomiast mięśniowymi Część żebrowa przepony rozpoczyna się na powierzcni wewnętrznej chrząstek od siódmego do dwunastego żebra.

Część mostkowa przepony rozpoczyna się na wyrostku mieczykowatym. Trzy części przepony kończą się w środku ścięgnistym. Nie są one ze sobą połączone. Między nimi występują trójkąty: lędźwiowo-żebrowy i mostkowo-żebrowy. W przeponie występuje kilka otworów. Jest to rozwór aortowy, prez który przecodzi aorta i przewód piersiowy; rozwór przełykowy przez który przechodzą przełyk i pnie błędne; otwór żyły głównej dolnej. Ponadto w przeponie znajdują się szczeliny, przez które przechodzą naczynia i nerwy z jamy brzusznej do klatki piersiowej lub odwrotnie.

Podobne prace

Do góry