Ocena brak

Przenoszenie wirusów

Autor /Kazek Dodano /31.01.2012

Wirusy nie potrafią samodzielnie się poruszać i przemieszczając się z jednego żywiciela do dru­giego polegają na czynnikach zewnętrznych. Wiele wirusów jest przenoszonych w kropelkach płynu, które powstają podczas kichania lub kaszlania. Są one przechwytywane przez komórki tak, jakby były cząstkami pokarmu. Niektóre wirusy są przenoszo­ne do krwi drogą nakłucia: wirus żółtej febry jest często przenoszony przez komary. W przypadku takich wirusów jak na przykład HIV, przeniesie­nie wirusa następuje poprzez krew i spermę. Mogą dostać się one do ciała gospodarza wskutek uży­wania niesterylnych strzykawek i poprzez zetknię­cie się zakażonych płynów z otwartymi ranami.
Wirusy roślinne zazwyczaj dostają się do roślin poprzez uszkodzone tkanki, a wiele ich jest prze­noszonych przez mszyce, które nakłuwają rośliny, aby dostać się do ich soku.

PRZECIWCIAŁA
Tkanki zwierzęce reagują na obecność wirusów lub innych obcych białek wytwa­rzając przeciwciała. Neutralizują one obce substancje, zwane ogólnie antygenami. Przeciwciała mogą pozostawać w ciele przez jakiś czas po tym, jak antygeny zosta­ną zniszczone, uodporniając organizm na ich szkodliwe działanie. Zdolność przeciw­ciał do zapewnienia odporności jest szero­ko wykorzystywana w medycynie. Można na przykład wspomóc chory organizm w walce z antygenami, wszczepiając mu bo­gatą w przeciwciała surowicę. Aby uodpor­nić zdrowy organizm na szkodliwy wpływ antygenów stosuje się szczepionki, które są roztworem osłabionych zarazków. Wstrzyknięte do zdrowego organizmu indu­kują powstanie przeciwciał, których obec­ność we krwi zapobiega zarażeniu się.

Podobne prace

Do góry