Ocena brak

Przegląd wojen - Wojna siedmioletnia

Autor /Teofil7777 Dodano /01.11.2011

W 1 dzień przed wybuchem wojny, sytuacja między Fr. a Ang. uległa zmianie. Przewaga Prus ułatwiła zbliżenie się dynastii Burbonów i Habsburgów. Traktat fr-austr zburzył dotychczasowy system przymierzy. Ostatecznie powstały 2 bloki sojusznicze: ang i prus oraz fr austr Rosji i Saksonii. Dyplomacja austr dążyła do pokonania Prus. Spowodowało to iż Fryderyk II, błyskawicznie zaatakował a 1756 na Saksonię. Armia zajęła Drezno i zmusiła elektora saskiego do kapitulacji.

Ten niespodziewany atak wywołał oburzenie w Niemczech i europie. Fryderyk II został uznany za burzyciela pokoju publicznego, i większość państw niemieckich wypowiedziała mu wojnę. Do tych działań przyłącza się również Szwecja, a fr i austr zawierają przymierze wojenne w 1757. Głównym celem jest rozbiór posiadłości pruskich. Austr wchodzi do Saksonii a Rosja do prus wsch w 1759, wygrywają z Fryderykiem pod Kunowicami.

Pod koniec 1761 zdobycie Pomorza i Śląska. W 1762 umiera cesarzowa Rosji Elżbieta (wróg Fryderyka). Z rozkazu nowego cara Piotra III wojska wycofują się z Pom i prus wsch. Rosja podpisała pokój bez żadnych warunków i odszkodowań. W 1762 na tron wchodzi Katarzyna II, Fryderyk musiał się jej podporządkować. W 1763 Maria Teresa zawiera pokój z Fryderykiem, który zatrzymuje prowincję śląska. August III odzyskał Saksonię. W tym samym roku anglia pokonała fr w Kanadzie. Wojna 7 letnia nie rozwiązała żadnego konfliktu. Umocniła poz wlk bryt i prus, fr i austr pozostały w sojuszu (z 1756) i starały się ograniczać wpływy Rosji na Europę śr.

Podobne prace

Do góry