Ocena brak

Przegląd bezkręgowców

Autor /Annorrylype Dodano /11.09.2007

PRZEGLĄD SYSTEMATYCZNY BEZKRĘGOWCÓW

NADKRÓLESTWO: eukarionty (Eukaryota)
KRÓLESTWO : protisty (Protista)
DZIAŁ: protisty zwierzęcopodobne, pierwotniaki (Protozoa)
Typ: korzenionóżki (Rhizopoda)
 pełzak czerwonki (Entamoeba histolytica)
 pełzak okrężnicy (Entamoeba coli)
Typ: otwornice (Foraminifera)
Typ: promienionóżki (Actinopoda)
Gromada: promienice (Radiolaria)
Typ: wiciowce (Flagellata)
 świdrowiec gambijski (Trypanosoma gabiense)
 świdrowiec nagany (Trypanosoma brucei)
 lejszmania sp. (Leishmania donovani)
 lamblia jelitowa (Lamblia intestinalis,Giardia intestinalis)
 rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis)
 rzęsistek jelitowy (Trichomonas hominis)
Typ: orzęski (Ciliata,Ciliophora)
 pantofelek sp. (Paramecium sp.)
 trąbik sp. (Stentor sp.)
 wirczyk sp. (Vorticella sp.)
 małżynek sp. (Stylonychia sp.)
Typ: sporowce (Sporozoa)
 zarodziec malarii (Plasmodium malariae)
 Toxoplasma gonidii

KRÓLESTWO : zwierzęta (Zoa)
PODKRÓLESTWO : wielokomórkowce zwierzęce (Metazoa)
NADDZIAŁ : bezkręgowce (Invertebrata)
DZIAŁ : przedtkankowce (Ahistozoa)
Typ: wielokomórkowce pośrednie (Mesozoa)
Typ: jednowarstwowce (Monoblastica)
Typ: gąbki (Spongiaria)
 nadecznik stawowy (Euspongilla lacustris)
 gąbka grecka (Spongia officinalis)
 Spongilla fragilis
 Ephydatia fluviatilis
DZIAŁ : tkankowce (Histozoa)
PODDZIAŁ : tkankowce dwuwarstwowe (Diblastica)
Typ: parzydełkowce (Cnidaria)
Gromada : stułbiopławy (Hydrozoa)
 stułbia pospolita (Hydra vulgaris)
 stułbia zielona (Chlorohydra viridissima)
 stułbia szara (Pelmatohydra oligactis)
 Obelia dichotoma
 żeglarz portugalski (Physalia sp.)
Gromada : krążkopławy (Scyphozoa)
 chełbia modra (Aurelia aurita)
 meduza festonowa (Cyanea capillata)
Gromada : koralowce (Anthozoa)
Podgromada : koralowce ośmiopromienne (Octocorallia)
 wachlarz Wenery (Rhipidogorgia flabellum)
 piórówka świecąca (Pennatula phosphorea)
 organkowiec (Tubipora musica)
 dłoń topielca (Alcyonarium palmatum)
 koral szlachetny (Corallium rubrum)
Podgromada : koralowce sześciopromienne (Hexacorallia)
 ukwiały (Actiniaria)
 madreporowce (Madreporaria)
Typ: żebropławy (Ctenophora)

PODDZIAŁ : tkankowce trójwarstwowe (Triblastica)
PIERWOUSTE – (Protostomia)
SEKCJA : bezjamowce (Acoelomata)
Typ: płaskowce (Placozoa)
Typ: lejkozębce (Cycliophora)
Typ: płazińce (Platyhelminthes)
Gromada : wirki (Turbellaria)
 wypławek biały (Dendrocoellum lacteum)
 wypławek czarny (Planaria lugubris)
 wypławek alpejski (Crenobia alpina)
 wirek glebowy (Rhynchodemus terrestris)
 wielooczka czarna (Polycelis nigra)
Gromada : przywry (Trematoda)
 motylica wątrobowa (Fasciola hepatica)
 motyliczka sp.

Podobne prace

Do góry