Ocena brak

Przedłużanie życia kobiety

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Oprócz zapobiegania chprobonj przez ujawnienie B leczenie stal nów zagrożenia, w hig^We życia codziennego Czołową rolę odgrywa walka z czynnikami ryzyka. Należą do nich:

1.    Nadwaga — kobiety otyłe żyją przeciętnie o 10 lat krócej od szczupłych, częściej chorują na raka trzonu macicy, częściej mają schorzenia wątroby oraz częściej chorują na cukrzycę.

2.    Nikotynizm, który jest bardzo poważnym czynnikiem ryzyka w rozwoju choroby wieńcowej, choroby zakrzepowej (zatory, zawały), szczególnie niebezpiecznym u kobiet w okresie przed- i menopauzalnym. Jest także przyczyną wielu poważnych powikłań w czasie ciąży.

3.    Stresy •— tzn. nagłe, silne bodźce ze środowiska, obciążające zarówno osoby młode, jak i starsze; ich „spiętrzenie” może wywołać nieodwracalne zmiany w mięśniu sercowym, mózgu, a u ciężarnych spowodować odklejenie łożyska.

4.    Nadciśnienie — jeden z najczęstszych czynników ryzyka wylewu i ostrej niewydolności wieńcowej u kobiet po 50 roku życia.

5.    Brak ruchu na świeżym powietrzu.

Aby uhiknąć sumowaila się tych obciążających czynników, należy w higienie życia codziennego przede wszystkim wcześnie walczyć ze ślłohńościarfS do tycia.

 

Podobne prace

Do góry