Ocena brak

Przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

1)    ciąża! karmienie!

2)    przebyty rak narządu rodnego,

3)    rak sutka,

4)    inne nowotwory hormonozależne (jajników),

5)    schorzenia przebiegające z uszkodzeniem; komórki wątrobowej, przebyte ciężkie żółtaczki zakaźne; u kobiet, które miały tzw. żółtaczkę ciążową, w trakcie przyjmowania tabletek mogą wystąpić podobne objawy chorobowe,

6)    schorzenia zakrzepowo-zatorowe, przebyte zapalenie żył, rozległe żylaki,

7)    młody wiek, przed zakończeniem wzrostu i rozwoju hormonalnego,

8)    nadciśnienie tętnicze,

9)    otyłość znacznego stopnia,

10)    schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca, ciężkie schorzenia gruczołu tarczowego, nadnerczy,

11)    ciężkie choroby serca, nerek,

12)    bóle naczyniowe głowy —- migreny,

13)    padaczka,

14)    stwardnienie rozsiane,

15)    choroby uczuleniowe.

Wspomnieć należy także, że ukazuje się coraz więcej doniesień

o zwiększonej ilości powikłań, szczególnie zatorowo-zakrzepowych u kobiet przyjmujących pigułki i palących papierosy. Szczególnie dotyczy to kobiet po 35 r. życia, u których znacznie częściej (różnica statystycznie znamienna) skojarzenie pigułki z papierosami powoduje występowanie zawałów serca. A więc, jeśli pigułka — to nie papieros.

W pewnym okresie ukazały się w prasie fachowej i popularnej alarmujące doniesienia o możliwości występowania wad rozwojowych dzieci matek, które stosowały pigułki antykoncepcyjne. Otóż na obecnym etapie wiedzy wiadomo, że dzieci tych kobiet nie wykazują odchyleń od przeciętnej normy, nie stwierdzono też wzrostu liczby wad rozwojowych.

Na zakończenie należy zaznaczyć, że dobór metody antykoncepcyjnej powinien opierać się przede wszystkim na wyjaśnieniu i propagowaniu metody, którą pacjentka najbardziej akceptuje.

Kobieta, która chciałaby stosować środki zapobiegające ciąży, powinna zostać poinformowana dokładnie o sposobach antykoncepcji, ich wadach i zaletach. Powinna uzyskać zasadnicze wskazówki o wybranym sposobie zapobiegania ciąży. Podczas badania muszą być ustalone wszelkie nieprawidłowości, zwłaszcza wymagające leczenia lub mogące stanowić przeciwwskazania do stosowania wybranej metody zapobiegania ciąży.

W przypadkach jakichkolwiek wątpliwości ostateczną decyzję podjąć można po rozmowie z mężem pacjentki. Jeżeli pacjentka przestrzega zasad religii katolickiej, należy dokładnie pouczyć ją o stosowaniu metody termicznej i obserwacji śluzu.

 

Podobne prace

Do góry