Ocena brak

Producenci herbaty

Autor /Milenka Dodano /31.01.2012

Największym producentem herbaty na świecie są Indie. Herbatę uprawia się tam w trzech regionach: w prowincji Asam na północnym wschodzie kraju, u podnóża Himalajów w znanym z herbaty o wyso­kiej jakości regionie Darjeeling, i w Nilgiri Hills w prowincji Kerala na południowym zachodzie.
Drugim producentem herbaty na świecie są Chi­ny, choć eksportują one mniej niż kolejna na liście Sri Lanka. Ten ostatni kraj położony jest na wyspie Cejlon, która dała nazwę popularnej herbacie. Her­bata cejlońska jest uprawiana w różnych warunkach glebowych i jest bardzo ceniona przez znawców. Producentami herbaty są również Kenia, Indonezja, Malawia, Tanzania, Ruanda, Zimbabwe, Papua-Nowa Gwinea, Turcja, Japonia i Bangladesz.
Najwięcej herbaty piją Brytyjczycy - średnio zużywają 3,2 kg herbaty rocznie. Australijczycy i Nowozelandczycy spożywają 1,4 kg, a Ameryka­nie tylko 0,34 kg. Jeszcze mniej herbaty pije sta­tystyczny mieszkaniec Indii, ale z powodu ogrom­nej liczby ludności, wartość bezwzględna jest bardzo wysoka. 84,3% sprzedawanej na świecie herbaty to herbata ekspresowa w torebkach, wpro­wadzona po raz pierwszy na rynek w 1953 roku.

Podobne prace

Do góry