Ocena brak

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ ZACHODNIEJ HEMISFERY (AMERYKA ŁACIŃSKA I ANGLOSASKA) - PIERWSZE POSIADŁOŚCI EUROPEJSKIE W AFRYCE ZACHODNIEJ. POWSTANIE LIBERII

Autor /Edzio Dodano /10.06.2011

Wolni Murzyni często nie potrafili przystosować się do życia w Anglii. Sharp zaproponował, by osiedlić ich w Sierra Leone, na zachodnim brzegu Afryki. Stworzono tutaj osiedle, które szybko się rozrastało. Tutaj również powstała baza brytyjska, która miała obsługiwać okręty zwalczające niewolnictwo. Sierpa Leone w 1808 r. uzyskała status koloni brytyjskiej. Podobnie postępowało Amerykańskie Stowarzyszenie Kolonizacyjne, które zaczęło umieszczać wyzwolonych Murzynów w Afryce Zachodniej.  

W 1847 r. działacze Stowarzyszenia i zarząd osadników ogłosili powstanie niepodległej Republiki Liberii, którą uznały państwa europejskie, które również zaczęły tworzyć swoje osady w tym rejonie. Walki Sierra Leone z Ashanti spowodowały, że Anglia postanowiła nie powiększać swych osad, Brytyjczycy uzyskali możliwość handlu z tym rejonem, a kilka lat później rząd brytyjski uniezależnił posiadłości na Złotym Wybrzeżu od Sierra Leone.

Podobne prace

Do góry