Ocena brak

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ ZACHODNIEJ HEMISFERY (AMERYKA ŁACIŃSKA I ANGLOSASKA) - MIĘDZYNARODOWE UREGULOWANIA W SPRAWIE ZNIESIENIA HANDLU NIEWOLNIKAMI

Autor /Edzio Dodano /10.06.2011

Najwcześniej walka o zniesienie niewolnictwa pojawiła się w Anglii (Granville Sharp, Thomas Clarkson i William Wilberforce). W 1772 r. lord Mansfield, kierujący wymiarem sprawiedliwości ogłosił, że niewolnictwo jest zakazane przez prawo Anglii. W 1807 r. parlament uchwalił zakaz handlu niewolnikami., a w 1833 r. zniesiono niewolnictwo w całym imperium brytyjskim. Podobnie postąpiły Portugalia, Hiszpania, Brazylia, Francja, a na kongresie wiedeńskim 8.02.1815 r. ogłoszono Deklarację mocarstw o zniesieniu handlu niewolnikami.

Brytyjczycy odbywali stałe patrole u wybrzeży Afryki Zachodniej w celu powstrzymania handlu Murzynami jednak nie przynosiło to efektów. Anglia zawarła stosowne układy z Hiszpanią, Portugalią i Francją o kontrolowanie statków przypływających do brzegów Afryki i zatrzymywanie wszystkich podejrzanych. Skuteczność akcji antyniewolniczych dało dopiero przystąpienie USA. Statki, którym udowodniono ten proceder podlegały konfiskacie.

Do góry