Ocena brak

Problem „pana” i „sługi”

Autor /Ziemowit95 Dodano /14.12.2011

  • Problem „pana i sługi” występuje w wielu dziedzinach ekonomii. W każdym takim przypadku jedna osoba – „pan” – przekazuje prawo podejmowania decyzji komuś innemu, czyli „słudze”, aby ten działał w imieniu „pana”.

  • Istota problemu polega na tym, że interes „sługi” może nie być zbieżny z interesem „pana”. Kiedy brakuje odpowiedniej informacji, „pan” ma kłopoty z kontrolą postępowania „sługi” i sprawdzaniem czy rzeczywiście działa on w jego interesie.

  • Problem „pana i sługi” powstaje wówczas, gdy informacja, którą dysponuje „sługa”, nie jest w pełni dostępna dla „pana”, który deleguje prawo podejmowania decyzji na „sługę”.

  • W ogólnym rozwiązaniu proponowanym przez teorię „pana i sługi” zaleca się sformułowanie umowy, zawieranej ze „sługą”, w sposób maksymalnie zgodny z interesem „pana”. Kontrakt powinien zawierać bodźce skłaniające „sługę” do zachowania zgodnego z życzeniami „pana”. Ponieważ „pan” nie ma automatycznego dostępu do wszystkich informacji, kontrakt powinien premiować „sługę” za osiągane wyniki, ale takie, które są łatwe do zaobserwowania.

Do góry