Ocena brak

Prawo Moore'a

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /16.01.2012

thumb|350px|Wzrost liczby tranzystorów w procesorach Intel do 2004 roku


Prawo Moore'a - to sformułowane w 1965 roku przez Gordona Moora prawo, które w obecnej formie mówi, że liczba tranzystorów w układzie elektrycznym podwaja się co 18-24 miesiące.


Historia

Gordon Moor jest jednym z założycieli firmy Intel , był także jego wieloletnim prezesem. W pierwotnej wersji prawo Moore'a mówiło o 12 miesiącach i nie nazywało się ani "prawem", ani w szczególności "Moore'a". Nazwy tej użył kilka lat później profesor California Institute of Technology, Carver Mead (Ł. Bigo, 2006, s. 1). Zostało ono opublikowane na łamach czasopisma "Electronics Magazine" w artykule pt.: "Cramming more components onto integrated circuits" i brzmiało ono w tłumaczeniu następująco:


"Złożoność komponentów o minimalnych kosztach będzie się podwajała co roku. Z pewnością w krótkim okresie czasu, spodziewać się można, że ta częstotliwość będzie się utrzymywała, lub się zwiększy. W dłuższym okresie czasu, częstotliwość zwiększania jest mniej pewna, jednak nie ma powodu, aby sądzić, że nie pozostanie ona stała przez co najmniej 10 lat. To oznacza, że w 1975 roku liczba tranzystorów w jednym układzie scalonym dostępnym po minimalnych kosztach wyniesie 65 000. Wierzę, że tak wielki układ może zostać zbudowany na pojedynczym waflu."(G. Moore, 1965, s. 2)


10 lat później Gordon Moor zrewidował swoje prawo mówiąc, że liczba tranzystorów podwaja się co 2 lata. Obecnie przyjmuje się przedział od 18 do 24 miesięcy.

</div>

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w 2005 roku Intel zaproponował 10 000 dolarów za oryginalny numer "Electronics Magazine" z 19 kwietnia 1965 roku, w którym Gordon Moore sformułował swe słynne prawo. Okazało się bowiem, że ani muzeum Intela, ani sam Gordon Moore nie posiada tego numeru.


Inne sformułowania prawa Moore'a

Prawo Moore'a które pierwotnie odnosiło się do ilości tranzystorów w jednym układzie scalonym, obecnie jest stosowane właściwie do określania praktycznie każdego postępu technologicznego. Podobne sformułowania odnoszą się między innymi do mocy obliczeniowych procesorów, pojemności dysków twardych, rozmiarów pamięci RAM, przepustowości łącz internetowych itp.


Ograniczenia prawa Moore'a

Od początku lat dziewięćdziesiątych otwarcie mówi się, że prawo Moore'a powinno zostać zlikwidowane, ponieważ firmy aby nadążyć za nim, muszą wydawać coraz większe sumy na badania i technologie. Prawo Moore'a ma jednak pewne ograniczenia. Obecnie procesory konstruowane są w technologii 90, 65 oraz 45 nm, rozmiary te nie mogą się jednak zmniejszać w nieskończoność, ponieważ nie mogą one być mniejsze od atomu. Kolejną barierą jest prędkość światła, która jest nieprzekraczalną granicą minimalnego czasu potrzebnego na przesłanie danych pomiędzy komponentami komputera. Inżynierowie z Craya już ją zauważyli: musieli zaokrąglić stworzony przez siebie superkomputer, by prąd zdołał obiec wszystkie wchodzące w jego skład elementy (Ł. Bigo, 2006, s. 2). W chwili obecnej reguła ta nie przystaje do realiów rynku, jednak prawo Moore'a nie zniknie nagle, będzie stopniowo się deaktualizować, aż całkiem wyjdzie z użycia.


Autor: Bartłomiej Maruszak
Źródło: Encyklopedia Zarządzania
Treść udostępniana na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji 1.3 lub nowsza.

Podobne prace

Do góry