Ocena brak

Prąd stały i elektrolecznictwo fizykoterapia

Autor /toipapquatand Dodano /26.11.2005

Elektroterapia prądem stałym zabiegi:
-Kąpiele elektryczno wodne
- Galwanizacja - Jontoforeza
- Termoforeza - Elektroforeza - Dezinkrustacja
Elektrody-stosuje się elektrody płaskie wielokrotnego użytku wykonane z folii cynowej albo ze specjalnej gumy przewodzącej. Kształt elektrody dobiera się do miejsca zabiegowego. Wszystkie elektrody powinny mieć zaokrąglone brzegi by zapobiec zagęszczeniu prądu (które grozi poparzeniem pacjenta). Najczęściej są prostokątne lub kwadratowe.
Zależnie od techniki zabiegu używa się elektrod o jednakowym lub różnym wymiarze. Wyróżnia się elektrodę czynną i bierną. Elektroda czynna (mniejsza) umieszcza się w miejscu, w którym zamierza się uzyskać efekt leczniczy. Do galwanizacji stosuje się podkładów wykonanych z bawełnianej gazy(grubość 1,5-2cm) lub gąbkę wiskozową. Podkłady powinny być większe od elektrody by zapobiec ewentualnemu kontaktowi elektrody ze skórą. Podkład należy zwilżyć ciepłą wodą. Na elektrody z podkładamy należy umieścić odpowiedniej wielkości folię, a całość mocuje się paskami gumowymi, bandażami lub woreczkami z piaskiem. Bandaże i woreczki z piaskiem musza być suche by nie przewodziły prądu. Należy unikać nierównomiernego ucisku, ponieważ prowadzi to do nierównomiernego przepływu prądu.
Ułożenie elektrod
Podłużne- umożliwia podłużny przepływ prądu w tkankach powierzchownych. Podłużny przepływ stosuje się na ogół do zabiegów na kończynach.
Poprzeczne- poprzeczny przepływ prądu działa głębiej stosuje się takie ułożenie na duże stawy i kończyny.

Metody stosowania prądu galwanicznego
Zstępujący przepływ prądu zachodzi przy proksymalnym ułożeniu anody ( ) i dystalnym katody (-). Działanie biologiczne: obniżenie pobudliwości ruchowej, stosuje się w celu uśmierzenia bólu i rozluźnienia mięśni.
Wstępujący przepływ prądu zachodzi przy proksymalnym ułożeniu katody i dystalnym anody. Taki kierunek przepływu prądu wykorzystuje się w leczeniu niedowładów i porażeń.
Galwanizacja
-czas zabiegu: 10-30 minut, -podkłady z gazy ok 2 cm grube, zwilżone wodą, -w stanie podostrym choroby stosuje się dawki słabsze, w przewlekłym - silniejsze, -rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku bezpośreniego, pobudzającego oddziaływania prądem na

Podobne prace

Do góry