Ocena brak

Praca ciężarnej

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Na ogół przyjmuje się, że wszystkie kobiety pracują. Praca w gospodarstwie domowym, a szczególnie na wsi, może być o wiele cięższa niż w różnych instytucjach. Wytyczne pracy kobiet w ciąży powinny uwzględniać te momenty, które czynią pracę kobiet niebezpieczną dla płodu. Nad przestrzeganiem tych zasad powinna czuwać cała rodzina, a nie tylko ciężarna i jej mąż. Rodzina powinna pomagać ciężarnej w gospodarowaniu. Nie należy liczyć tylko na czynnik społeczny. W wielu przypadkach zresztą rodzina jest w stanie izolować i chronić ciężarną przed niekorzystnymi wpływami psychicznymi' i fizycznym i.

W związku z wykonywaniem pracy istnieją 2 rodzaje niebezpieczeństw: zatrucie chemikaliami i napromienianie oraz uszkodzenie krążenia maciczno-łożyskowego. Należy podkreślić, że łożysko jest przyklejone dó ściany macicy i niewiele trzeba, np. dźwignięcie lub zastój w dolnych partiach ciała, gwałtowne podwyższenie ciśnienia, aby się odkleiło częściowo lub całkowicie i spowodowało niedotlenienie płodu, a więc jego uszkodzenie lub śmierć. Praca ciężarnej kobiety nie może być wyczerpująca, związana z dużymi wysiłkami i denerwująca, gdyż wtedy jest niebezpieczna dla płodu. Od początku ciąży kobieta powinna być kierowana do pracy lżejszej, trwającej nie dłużej niż 8 godzin dziennie; najlepiej ograniczyć jej pracę do 40 godzin na tydzień. W niektórych zakładach pracy istnieją tzw. oddziały pracy chronionej, których powstanie i działanie pozwala na zmniejszenie liczby porodów przedwczesnych i zwiększcie liczby dobrze rozwiniętych dzieci.

W czasie pracy powinna ciężarna co godzina odpoczywać, leżeć przez 10 minut na boku, jeżeli jest to praca, przy której trzeba siedzieć lub stać. Nie wolno jej wykonywać prac związanych:

1) z podnoszeniem ciężarów, 2) ciągłym chodzeniem, 3) ciągłym utrzymywaniem równowagi, 4) ciągłym stykaniem się z niebezpieczeństwem okaleczenia, np. przy obrabiarkach. Nie powinna również wykonywać prac związanych z czynnikami szkodliwymi i toksycznymi, jak ołów, rtęć, nitrobenzol, anilina, benzol, toluen, dwusiarczek węgla, pochodne chlorowcowe, fosfor, terpentyna, substancje radioaktywne i promienie X. Nie wolno także ciężarnej pracować przy substancjach toksycznych, uszkadzających wątrobę czy nerki. Poza tym ciężarna nie powinna przebywać w pomieszczeniach, w których czuje się zapach tych substancji. Należy ją także ochronić przed środkami teratogennymi, zwłaszcza na początku ciąży, między 16 a 75 dniem jej trwania. W razie złego samopoczucia powinna być zwalniana z pracy. Wskazane jest, aby często odpoczywała, już po pierwszym zmęczeniu. Jeżeli występuje obrzęk kostek, ból brzucha albo podwyższa się ciśnienie krwi, należy przerwać pracę wcześniej.

 

Podobne prace

Do góry