Ocena brak

Powojnik 'Nelly Moser'

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Zrzucający liście powojnik 'Nelly Moser' jest idealny do małych ogrodów i do dużych ozdobnych pojemników. Delikatnie różowe kwiaty z fioletowymi środkowymi paskami pojawiają się w czerwcu na pędach z poprzedniego sezonu i we wrześniu na pędach z bieżącego roku. Powojniki potrzebują podpórek - może to być krata, siatka druciana na murze lub inny krzeak. 'Nelly Moser' ma piękne kwiaty i bardzo dekoracyjne puszyste owocostany, które nadają się do suchych bukietów.

Pojemnik sadzimy wiosną lub jesienią, gdy gleba nie jest zamarznięta, nasiąknięta wodą lub sucha. Roślinę należy posadzić przynajmniej 30 cm od muru, na głębokość 5 cm.

Pnącze lubi lekko zacienione miejsce. Nie sadzimy go po stronie południowej.

Młodą roślinę obficie podlewamy. Gdy się ukorzeni, nie potrzebuje tyle wilgoci.

Najlepsza dla tego pnącza jest gleba o odczynie pH 5,5-7. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne. Do dołu (o głębokości i szerokości 45 cm), w którym sadzimy powojnik 'Nelly Moser', dodajemy dużo nawozu. Na wiosnę sadzonki okrywamy obornikiem.

Powojnik jest odporny na mróz.

Roślinę przycinamy do 30 cm po zasadzeniu, aby lepiej się pieła. Po kwitnieniu usuwamy stare i obumarłe pędy. Wczesną wiosną skracamy pędy o 1/3 nad parą zielonych pączków.

Sadzonki zielne pobieramy wczesnym latem, półzdrewniałe jesienią.

Interesujące odmiany: 

'Henryi - z dużymi kremowobiałymi kwiatami;

'Lady Caroline Neville' - półpodwójna, liliowa;

'Marie Boisselot' - bladoróżowe kwiaty.

Mszyce i ślimaki lubią młode rośliny.

Mączniak prawdziwy atakuje w czasie gorącej, suchej pogody. Stosuj fungicydy.

Młode rośliny, głównie wielokwiatowe odmiany uprawne, są podatne na więdnięcie. Choroba ujawnia się poprzez złamanie pojedynczego pędu lub całej rośliny. Zaatakowane części roślin usuń i spal (nie kalecz roślin - zarodniki grzyba mogą wnikać przez ranki). Jeżeli nie będzie zdrowych odrostów od korzeni, roślinę należy wykopać i spalić.

Podobne prace

Do góry