Ocena brak

Powojnik

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Powojniki zwane również klematisami, mogą się pochwalić wyjątkowo pięknymi kwiatami. Niektóre odmiany mają także dekoracyjne owoce - nic więc dziwnego, że zalicza się je do jednych z najefektowniejszych pnączy. W dodatku - właściwie pielęgnowane - rosną i bardzo obficie kwitną nawet przez kilkanaście lat. Klematisy są roślinami uniwersalnymi: mogą ukryć niezbyt ciekawą balustradę, stać się "ramą" dla okna, ozdobić pergolę czy - posadzone przy iglaku - podkreślić jego zieleń kolorowymi kwiatami. Sadząc zaś obok siebie dwie, trzy odmiany, można uzyskać przepiękne, barwne kompozycje, które będą cieszyć oko przez cały sezon.

Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale wiele odmian doskonale radzi sobie również w półcieniu. Wszystkie jednak potrzebują gleb dość żyznych, zasobnych w wapń (pH 6÷7), stale wilgotnych, ale nie podmokłych. Gdy powojnik nie ma naturalnej "drabinki", np. pnia drzewa, trzeba mu zapewnić sztuczną podporę. Może to być siatka przymocowana do muru lub pojedyncze pręty czy linki rozpięte na rusztowaniu.

Powojniki najlepiej sadzić wiosną, po zacienionej stronie pergoli albo zapewnić im sąsiedztwo niższych roślin (np. płożących), gdyż większość odmian lubi, żeby ich podstawa była ocieniona. Trzeba również zachować odstęp około 50 cm, zaś w przypadku dużych drzew nawet 1 m od podpory. Jeśli zamierzamy uprawiać powojniki w pojemnikach, pamiętajmy, by były one duże, co najmniej 15-, 20-litrowe i miały spore otwory w dnie.

Podobne prace

Do góry