Ocena brak

Powikłania po założeniu spirali

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

W trakcie zakładania może nastąpić omdlenie, szczególnie u bardzo wrażliwych kobiet. Rzadko zdarza się przebicie macicy i przedostanie się spirali do jamy brzusznej.

Mogą wystąpić bardziej obfite miesiączki, krwawienie międzymie-siączkowe, które jednak bardzo rzadko są powodem usunięcia spirali Może dojść do samoistnego wydalenia wkładki (około 10%) stąd konieczność samokontroli, o czym wspomniano poprzednio. Prawdopodobne jest zakażenie narządu rodnego, czasami nawet przebiegające dość ciężko. Dotyczy to; .jednak kobiet z istniejącym już stanem zapalnym narządu rodnego przed założeniem spirali, u których nie przestrzegano przeciwwskazań do założenia.

Ciąża zdarza się w około 2—7 przypadkach na 100 kobiet stosujących antykoncepcję. Około 30% tych ciąży ulega poronieniu, Natomiast decyzję go do pozostania w ciąży ze spiralą musi kobieta podjąć sama, po konsultacji ze swoim ginekologiem.

Należy jeszcze wspomnieć o ryzyku zajścia w ciążę pozamaciczną, bowiem wkładki wewnątrzmaciczne chronią przed ciążą prawidłowo zagnieżdżoną, natomiast nie chronią przed ciążą o nieprawidłowej lokalizacji.

 

Podobne prace

Do góry