Ocena brak

Powięź ramienia

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

Skóra ramienia łączy się luźno z powięzią i jest przesuwalna na swym podłożu. Powięź ramienia (fascia brachii) po stronie zginaczy stanowi przedłużenie powięzi pachowej, po stronie prostowników — przedłużenie powięzi naramiennej. Jest to mocna, włóknista powięź, która jak mankietem obejmuje całe umięśnienie ramienia. Wysyła ona po stronie przyśrodkowej i bocznej, między m. trójgłowy z jednej strony a wszystkie pozostałe przednie mięśnie ramienia z drugiej, silne pasma łącznotkankowe do brzegu przyśrodkowego i bocznego kości ramiennej; stanowią one przegrody międzymięśniowe. Silniejsza przegroda międzymięśniowa przyśrodkową ramienia (septum intermusculare brachii mediale) biegnie począwszy od końca m. kruczo-ramiennego do nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, wnikając między m. trójgłowy a m. ramienny. Nerw łokciowy i tętnica poboczna łokciowa górna zazwyczaj przebijają ją od przodu do tyłu.

Przegroda międzymięśniowa boczna ramienia (septum intermusculare brachii laterale), słabsza od poprzedniej, biegnie od przyczepu m. nara-miennego ku dołowi do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, między m. trójgłowym z jednej strony a m. ramiennym i m. ramienno-promieniowym z drugiej strony. Nerw promieniowy i tętnica głęboka ramienia przebijają ją od tyłu do przodu. Trzon kości ramiennej z obu przegrodami i powięzią wytwarzają dwie komory kostno-włókniste dla obu grup mięśniowych; otwierają się one ku górze do okolicy barku i ku dołowi do dołu łokciowego. Komora zginaczy stanowi częściowo przedłużenie jamy pachowej; zawartość jej tworzy mięśniówka zginaczy i powrózek naczyniowo-nerwowy, biegnący pod powięzią w bruździe przyśrodkowej m. dwugłowego. Komora prostowników zawiera m. trójgłowy oraz nerwy i naczynia, które z komory zginaczy wstępują do komory prostowników (n. promieniowy, t. i ż. głęboka ramienia).

Z przedramienia wstępują na ramię dwa pnie żylne, które biegną powierzchownie na powięzi. Żyła odpromieniowa biegnie wzdłuż brzegu bocznego m. dwugłowego (w bruździe bocznej m. dwugłowego) i uchodzi w trójkącie naramienno-piersiowym do żyły pachowej. Żyła odłokciowa biegnie przyśrodkowo od m. dwugłowego (w bruździe przyśrodkowej m. dwugłowego), na bardzo zmiennej wysokości przebija powięź i uchodzi do jedne] z dwóch żył ramiennych.

Koniec dolny powięzi przyczepia się do trzech wyniosłości kostnych; obu nadkłykci oraz wyrostka łokciowego i przedłuża się w powięź przedramienia.

Podobne prace

Do góry