Ocena brak

Postępowanie usprawniające w chorobach narządu ruchu

Autor /demetrio Dodano /13.06.2014

W leczeniu schorzeń zwyrodnieniowych i zapalnych narządu ruchu bardzo ważne miejsce zajmuje usprawnianie.

Do najważniejszych metod rehabilitacji schorzeń narządu ruchu można zaliczyć:

1. Ćwiczenia izometryczne - uszkodzenie chrząstek stawowych przy umiarkowanym procesie zapalnym nie stanowi przeciwwskazania do ćwiczeń izometrycznych mięśni. Płaszcz mięśniowy powinien stabilizować staw. W usztywnionych stawach mimo bolesności należy prowadzić bierne ćwiczenia ruchowe, aby zwiększyć w nich zakres ruchów. W przewlekłym procesie zapalnym poszczególne stawy należy poddawać różnorodnym ćwiczeniom ze względu na różny stopień ich uszkodzenia i deformacji.

2.    Fizykoterapię - stosuje się leczenie za pomocą ciepła, zimna, elektryczności i ultradźwięków. Ich działanie polega na zmniejszeniu bólu, zahamowaniu procesu zapalnego i przekrwieniu. Korzystnym zjawiskiem tego rodzaju leczenia jest brak działania ubocznego.

3.    Masaż - zaliczany jest również do metod fizykoterapii. Polega na rozcieraniu i ugniataniu tkanek. Klasyczny masaż mięśni jest bardzo przyjemny, często zalecany i pożądany przez pacjentów, ale oddziałuje terapeutycznie tylko we wzmożonym napięciu mięśniowym. Ważne jest, aby nie uciskać nadmiernie zmienionych zapalnie stawów kończyny czy stawów kręgosłupa.

W opanowaniu dolegliwości bólowych mogą pomóc metody psychologiczne. Odczucie i powstanie bólu nie jest wyłącznie problemem somatycznym, ale zależy też od naszej wrażliwości, samopoczucia oraz okoliczności, w jakich bóle przeżywamy. Tak więc wpływają na nie nastroje, wyobraźnia i przykre wspomnienia. Najlepszą metodą leczenia bólu jest psychoterapia. W terapii tej ważne jest, aby nie zwalczać wyłącznie bólu, ale myśleć o usprawnieniu funkcjonalnym - zmniejszeniu ograniczeń.

Uwolnienie od bólu zwiększa ruchomość stawów, zapobiega zanikom i przykurczom mięśniowym. Przed zastosowaniem metod psychoterapeutycznych należy pamiętać o wypróbowaniu różnych technik zwalczania bólu, wybraniu techniki najbardziej skutecznej i stosowaniu jej 2 razy dziennie przez 2 tygodnie, aż do uzyskania efektów leczniczych.

 

Podobne prace

Do góry