Ocena brak

Postępowanie na sali porodowej przed porodem

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

1.    Należy ogrzać stanowisko do resuscytacji noworodka i inkubator do temperatury 36°C (musi być on wcześniej przygotowany na oddziale intensywnej terapii noworodka i przywieziony na salę porodowa), przygotować ciepłe chusty, pieluszki.

2.    Temperatura na sali porodowej powinna wynosić 24-26,6°C (optymalna temperatura dla noworodków niedojrzałych wynosi 36—37°C, jednak utrzymanie jej jest niemożliwe ze względu na dyskomfort personelu).

3.    Na stanowisku do resuscytacji powinien znajdować się ogrzany materacyk grubości minimum 2,5 cm, wykonany z dobrego materiału izolacyjnego -nagrzewa się on długo, dlatego lampy na stanowisku do resuscytacji należy-' włączyć na 30-45 min przed spodziewanym porodem.

4.    Sprawdzić wyposażenie i sprawność stanowiska do resuscytacji: worka sa-morozprężajacego, ssaka, zestawu do intubacji, respiratora, źródła tlenu oraz kompletność drobnego sprzętu i leków7.

5.    Sprzęt, który będzie miał bezpośredni kontakt z dzieckiem, np. stetoskop, łyżka laryngoskopu, należy wcześniej ogrzać (pod promiennikiem lub w inkubatorze).

6.    Jeżeli na podstawie przebiegu ciąży lub porodu przewiduje się konieczność prowadzenia resuscytacji dziecka, można wcześniej nabrać do strzykawki leki, przygotować rurki intubacyjne.

7.    W przypadku porodu wcześniaka powinno się poinformować rodziców o planowanym postępowaniu, rokowaniu oraz wyjaśnić, jakiego postępowania może wymagać noworodek po urodzeniu, np. resuscytacji, intubacji itd.

8.    Przy porodzie bardzo niedojrzałego noworodka powinien być obecny doświadczony personel medyczny. Bezpośrednio po porodzie niezbędna jest szybka ocena stanu dziecka, aby podjąć odpowiednie działania, adekwatne do stanu zdrowia.

Czynności, które sa_ wykonywane u noworodka przedwcześnie urodzonego, powinny być wykonywane szybko, sprawnie, w odpowiedniej temperaturze otoczenia uwzględniającej stan dziecka.

 

Podobne prace

Do góry