Ocena brak

Postępowanie bezpośrednio po porodzie

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

Zważywszy na to, iż wcześniak potrafi utrzymać stałą temperaturę ciała w wąskim zakresie temperatur otoczenia (z powodu wzmożonej utraty ciepła, małej ilości podskórnej tkanki tłuszczowej białej i brązowej, niewielkich zapasów glikogenu,wysokiego współczynnika powierzchni do masy ciała, ograniczonej możliwości wytwarzania ciepła spowodowanej niewystarczającymi zapasami brunatnej tkanki tłuszczowej oraz niezdolności do termo genezy drżeniowej), utrzymanie prawidłowej wartości jego temperatury zależy całkowicie od temperatury otaczającego powietrza. Dlatego ważne jest, aby noworodek przebywał w tzw. temperaturze neutralnej, czyli w takim zakresie temperatur, w którym produkcja ciepła, zużycie tlenu oraz zapotrzebowanie żywieniowe niezbędne dla wzrostu sąminimalne. Najczęściej noworodki z bardzo małą masą ciała (VLBW) umieszcza się w inkubatorze pracującym w trybie servo-control (odpowiednio ustawiony inkubator, który sam reguluje temperaturę stosownie do ciepłoty ciała dziecka), w temperaturze 37-39°C i wysokiej wilgotności (80%). W celu zmniejszenia utraty ciepła można dodatkowo zastosować folię aluminiową owijając nią dziecko. Bardziej dojrzałe noworodki umieszcza się w temperaturze neutralnej, a temperatura skóry powinna wynosić 36,5°C. Wcześniaki o masie ciała 1600 g są w stanie utrzymać temperaturę ciała poza inkubatorem.

Umieszczenie dziecka w określonym typie inkubatora uzależnione jest również od masy i dojrzałości wcześniaka. W inkubatorze zamkniętym, zapewniającym stałą temperaturę i izolację dziecka, powinny przebywać bardzo małe, niedojrzałe noworodki, w inkubatorze otwartym zapewniającym ogrzewanie od góry (za pomocą promieni podczerwonych) - wcześniaki dojrzałe, stabilne.

Noworodek w dobrym stanie pozostaje w inkubatorze obok łóżka matki, natomiast noworodek, który wymaga intensywnej opieki, jest transportowany na oddział intensywnej terapii noworodka, o czym należy wcześniej poinformować personel oddziału, aby możliwe było przygotowanie niezbędnego sprzęta i personelu.

Przed przekazaniem noworodka na oddział patologii noworodka można zrobić dziecku kilka zdjęć przeznaczonych dla rodziców.

 

Podobne prace

Do góry