Ocena brak

Postawy bohaterów powieści Camusa pt.: "Dżuma"

Autor /dezerter Dodano /15.04.2011

Akcja  powieści  Camusa  toczy  się w Oranie w 1940 roku. Jest to wymowna data,  wskazuje  na lata czterdzieste, lecz nie ukonkretnia czasu do końca, nadaje  powieści  wydźwięk  uniwersalny. na miasto spada zaraza - pierwszym symbolem  zagrożenia  są  wypełzające,  chore, zdychające szczury.Choroba rozwija  się  i  pochłania  coraz  więcej  ofiar. Miasto zostaje zamknięte, ludzie  nie  mogą  opuścić  ogniska  zarazy.  Pisarz śledzi postawy i czyny tych,  którzy  zostali.  jest  to  skrupulatna  analiza, która ma rozwikłać problem  człowieka  postawionego wobec spraw i wydarzeń ostatecznych, wobec zagrożenia. Są różne postawy:

Dr  Bernard  Rieux - jest lekarzem z powołania, niesie pomoc bez względu na wynagrodzenie.    Prezentuje    aktywna,    bohaterską   postawę,   uosabia szlachetność  i  uczciwość.   Dla Rieux dżuma to wróg i trzeba podjąć z nim walkę. Wartości, w które wierzy doktor to przyjaźń i miłość.

R.  Rambert  -  dziennikarz z Paryża, który przeżył swoistą ewolucję. Dżuma sprawiła,  że  nauczył  się  prawdziwych  wartości.  Rambert  miał  pecha - przyjechał   do   Oranu,   by  przeprowadzić  badania  nad  życiem  Arabów, pozostawił  w  Paryżu żonę. Początkowo pragnął uciec, myślał tylko o sobie. Lecz  pozostał  i  przyjął  także aktywną postawę walki z chorobą. Zwalczył zło tkwiące w sobie.

J.  Tarrou - człowiek-tułacz, który zaznał w życiu wszystkiego. Dżuma także czyni  zeń  człowieka aktywnego, organizatora, "żołnierza" niosącego pomoc. Tarrou  ginie  -  lecz  życie  jego  w  ostatniej  chwili  nabiera  sensu i wartości.

Cottard  -  przestępca,  który  nie widział sensu życia i chciał się zabić. Dżuma  przyniosła  mu  wyzwolenie,  a także możliwość zadośćuczynienia win, spłacenia  długu  wobec  ludzi.   Stąd jego aktywna postawa - wręcz zachwyt zarazą.

Ojciec  Pannelaux  -  przyjmuje postawę bierną. Głosi swoistą naukę, uważa, że  dżuma jest karą, którą Bóg zesłał na ludzi grzesznych, że nie dosięgnie ona niewinnych. Sam umiera i nie przyjmuje pomocy.

Joseph  Grand  -  typowy  urzędnik  o zmarnowanym życiu, który tworzy sobie ułudę  -  ideał  w  formie  książki, którą pisze. Emocjonuje go tylko jedno zdanie, nad którym pracuje - jest ucieczką od życia. Jak  widać,  różne są postawy ludzi wobec zagrożenia. Los każdej postaci to przykład.  Przesłanie  jest  zaś  postulatem  podjęcia  walki  ze  złem,  o poznanie  go  i  niszczenie.  Brak  działań,  bezmyślność, pogodzenie się z losem  mogą  tylko  zło potęgować. Godność i siła człowieka zawieszonego we wszechświecie  wobec  zarazy,  wojny,  złych  instynktów  polega właśnie na podjęciu działań.

Podobne prace

Do góry