Ocena brak

Posłonek ogrodowy

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Delikatne kwiaty posłonka ogrodowego , zebrane w grona są nietrwałe, ale liczne. Zależnie od odmiany okrywają roślinę od czerwca do września. Stanowią wartościową ozdobę ogrodu skalnego. Niektóre odmiany są bardziej żywotne i mogą zakryć mniejsze rośliny, należy więc ostrożnie dobierać rośliny do naszego ogrodu. Suche stanowiska, na których inne rośliny mogą słabo rosnąć, są odpowiednie dla wybujałych odmian posłanka.

Płożące się zaś odmiany dobrze wyglądają między ścieżkami. Większość dostępnych odmian to krzyżówki uzyskane z H.apennium oraz H.grandiflorum. Niektóre mają ciemnozielone, inne szare liście. Podczas mroźnych zim liście mogą opadać, ale w zasadzie jest to zimozielona krzewinka. Posłonek ogrodowy cechują wyjątkowo ozdobne kwiaty o intensywności barw porównywalnej z kamieniami szlachetnymi. Kombinacje jedno- i dwubarwne mają kolory od czerwieni po żółć oraz biel i odcień kremowy. Średnica kwiatów waha się w granicach 2,5-4 cm.

Roślina ta właściwie nie jest atakowana przez szkodniki. Jedynie mączniak prawdziwy może stać się naszym głównym problemem w czasie gorącego, suchego lata. Stosujemy odpowiedni fungicyd.

Roślinę rozmnażamy przez półzdrewniałe sadzonki od sierpnia do października.

Odmiany:   

'Ben More' - jaskrawopomarańczowe kwiaty z ciemniejszymi środkami, ciemnozielone liście;   

'Henfield Brilliant' - jaskrawopomarańczowe kwiaty, szarozielone liście;  

'Jubilee' - ma podwójne żółte kwiaty;  

'Raspberry Ripple' - intensywna czerwień lub róż z białym obramowaniem płatków, ciemnozielone liście;

'The Bridge' - kremowobiałe, żółte w środu kwiaty, srebrzyste liście;  

'Wisley Pink' - różowe kwiaty, szare liście;

'Wisley Primose' - żółte kwiaty z intensywnie żółtym środkiem.

Podobne prace

Do góry