Ocena brak

Posadowienie domu, fundamenty, na co zwracać uwagę.

Autor /erydaycerge Dodano /21.10.2006

Posadowienie domu, fundamenty, na co zwracać uwagę.
Fundamenty najważniejsze?
Po wyborze działki do postawienia swojego domu, należy sprawdzić warunki geologiczne jakie występują na działce. Samo atrakcyjne położenie jeszcze o niczym nie świadczy?
W tej chwili większość działek budowlanych położona jest na obrzeżach miast, w centrach drogo i nie ma zbytnio miejsca.
Należy wziąć pod uwagę, że większość wysypisk śmieci znajdowała się i znajduje poza miastem.
Jeżeli już została wybrana działka, nie należy od razu udawać się do pośrednika nieruchomości, czy urzędnika w gminie, tylko najpierw popytać się starszych ludzi w okolicy, niech opowiedzą o swojej okolicy, oni najlepiej wiedzą.
Jaki jest i był poziom wody w studniach, czy bardzo się zmieniał po opadach. Gdzie po większych opadach, czy po śnieżnej zimie zalega na wiosnę dłużej woda. Gdzie były wysypiska śmieci, te oficjalne i te dzikie, gdzie był jakiś strumyk, który w tej chwili nie istnieje, może jakieś bajorko, które samo wyschło i służyło jako wysypisko śmieci, wyrobiska pocegielniane, żwirowiska, piaskownie.
Wszystkie te rzeczy mogły wpłynąć na zmianę warunków wodno-geologicznych działki.
Jeżeli na działce cała powierzchnia pokryta jest jednorodną roślinnością, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod powierzchnią znajduje się w miarę jednakowa struktura.
W miarę, pewność będzie po wykonaniu badań geotechnicznych.
Jeżeli w jednej części jest trawa, w drugiej jakieś sitowie, należy spodziewać się różnych warunków wodno-geologicznych. Pytanie: a co to ma wszystko wspólnego z naszym domem, fundamentami?
Ma i to zasadnicze znaczenie.
Nie zaszkodzi poprosić "różdżkarza", by sprawdził czy na działce nie ma niekorzystnych cieków wodnych. Nie należy mylić tego z poziomem wody gruntowej. To nie jest śmieszne, już starożytni Chińczycy, zanim wybudowali miasto wpierw sprawdzili teren pod względem cieków wodnych.
Feng-Shui, to teraz dosyć modne, nie należy bagatelizować tego, jeżeli chce się zdrowo mieszkać.

Czy fundamenty domu to element konstrukcyjny najważniejszy, a może to sprawa marginalna naszej budowy? Przecież i tak zasypie się, przyszli odwiedzający nasz dom nie będą widzieli fundamentów, nie będą mieli możliwości podziwiania tego dzieła.
Nie potrzeba się przykładać zbytnio finansowo ani fachowo do tego tematu. Tak można by pomyśleć widząc, co się dzieje na budowach naszych prywatnych inwestorów, jak są wykonywane fundamenty, jakimi sposobami, nie mylić z technologiami. Co w tym wszystkim najdziwniejsze? Te prehistoryczne sposoby są nawet akceptowane w pismach branżowych budownictwa!
To są sposoby nawet nie ze średniowiecza, ale jeszcze dalszych epok. Podsumowując ten wstęp, w Polsce inwestor prywatny uważa, że posadowienie i fundament to rzecz mało istotna dla jego wymarzonego domu. Wszystko to świadczy o krótkowzroczności naszych inwestorów.

Podobne prace

Do góry