Ocena brak

Portal internetowy

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /18.04.2011

Portal internetowy


Portal internetowy to taki rodzaj serwisu informatycznego (informacyjnego), poprzez który użytkownicy mają dostęp do nowych informacji z wielu dziedzin. Zazwyczaj portale internetowe zawierają mechanizmy internetowa|wyszukiwania informacji, plików, stron WWW. Wiele portali internetowych oferuje użytkownikom sieci bezpłatne konta poczty elektronicznej, udostępnianie programów do ściągania z Internetu, grupy dyskusyjne, pogawędki internetowe (chat), sprzedaż przez Internet i inne usługi dla zarejestrowanych internautów.


Mówi się, że wyszukiwarki były poprzednikami portalu. One, jako pierwsze zaczęły przyjmować zapytania od milionów internautów dziennie. Portale internetowe powstały, aby pełnić funkcję bibliotekarzy Web. Pierwszy utworzony został w 1996 roku i użyty do skatalogowania treści (informacji) dostępnych w Internecie. Portal taki działał, jako "centrum", dzięki któremu użytkownicy mogli zlokalizować dokument i połączyć go z odpowiednią treścią.


Portale internetowe zarabiają tylko dzięki udostępnianiu banerów reklamowych i kierowaniu użytkowników zasobów Web do właściwych miejsc komercyjnych, zwiększając obroty handlowe. W tym momencie portale nie są tylko łącznikiem z treścią, ale oferują dostęp do zasobów online i zawierają szeroki wachlarz usług.


Stosowane technologie.

Wśród stosowanych technologii w portalu internetowym wyróżnia się:

 1. Personalizacja
 2. Wyszukiwanie
 3. Powiadamianie
 4. Współpraca
 5. Autoryzacja zadań
 6. Aplikacja
 7. Infrastruktura
 8. Integracja

Typy Portali internetowych.

 1. Portale horyzontalne przedstawiają tematykę o najszerszym zakresie. Jego celem jest wygenerowanie jak największej liczby wyświetleń reklam.
 2. Portale tematyczne (tzw. wortale ang. Vertical portal) koncentrują się one na wybranej problematyce np. praca, finanse, sport itp.. Ich zawartość dotyczy tylko i wyłącznie wybranego tematu.
 3. Intranet (ang. Intranet) jest to sieć wewnętrzna łącząca np. komputery w jednej firmie i jego oddziałach. Sieć taka jest potoczne znana jako LAN.
 4. Ekstranet jest to zewnętrzna sieć firmy. Pozwala na zdalny i 24-godzinny dostęp do bazy firmy.
 5. Portal korporacyjny jest to rozbudowana witryna firmy będąca połączeniem Ekstranetu oraz szerokiej informacji dla klientów oraz ich usług.

Najpopularniejsze portale internetowe w Polsce:

Najpopularniejsze portale internetowe na świecie:

 • Yahoo
 • MSN
 • Google

Bibliografia:

Podobne prace

Do góry