Ocena brak

PORT - ROYAL

Autor /Leodegar Dodano /10.04.2012

(wym. porruająl) Klasztor na płd.zach. od Paryża, zał. w 1204, od 1225 w posiadaniu cystersek. Gdy na pocz. XVII w. rozluźniła się dyscyplina klasztorna, przywróciła ją z całą energią młoda przełożona Jacqueline Arnauld, znana jako Matka Angelika od św. Magdaleny.

W 1625 zakonnice przeniosły się stamtąd do Paryża do większego budynku, nazwanego teraz Port-Royal de Paris, w odróżnieniu od dawnej siedziby, znanej odtąd jako Port-Royal des Champs.

W 1634 nowy opat klasztoru wprowadził tam surowe zasady i koncepcje teologiczne jansenizmu (zob.), którego klasztor stał się ośrodkiem i symbolem. Prowadzone przez Port-Royal des Champs szkółki jansenistyczne zasłynęły poziomem i nowoczesnością nauki opartej na świetnych jansenistycznych podręcznikach.

Pod koniec XVII w. prześladowania ze strony kościoła i króla, głównie za sprawą jezuitów, obawiających się utraty monopolu nauczania i przewodnictwa duchowego, doprowadziły do likwidacji klasztoru i szkółek, rozpędzenia zakonnic i zburzenia budynków.

Port-Royal monumentalne dzieło (1840-59) Ch. A. Sainte-Beuve'a, krytyczne studium-rzeka w 6 księgach: 1. Pochodzenie i odrodzenie Port-Royalu, 2. Port-Royal opata Saint-Cyran, 3. Pascal, 4. Szkoły Port-Royalu, 5. Drugie pokolenie Port-Royalu i 6. Koniec Port-Royalu i Racine, uczeń szkółki Port-Royalu.

Podobne prace

Do góry