Ocena brak

Poród niewczesny

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Porodem niewczesnym nazywa się ukończenie ciąży w okresie od 17 do 28 tygodnia ciąży. Jest to okres, w którym już rozwinęło się łożyskoil praktycznie jest ukończony proces zagnieżdżania się jaja płodowego, a następuje intensywny wzrost płodu. W tym czasie pojawiają się ruchy płodu, które są wyczuwalne przez ciężarną. W 28 tygodniu ciąży płód dorasta do wagi około 1000 g. Jest to granica, powyżej której szanse płodu na przeżycie szybko wzrastają. Poza bardzo nielicznymi wyjątkami płody poniżej 28 tygodnia nie mają szans na przeżycie. W tym okresie często można uratować ciążę przed niewczesnym porodem, o ile w przypadkach objawów zagrożenia rozpocznie się natychmiast odpowiednie leczenie.

Jeżeli przyczyną porodu niewczesnego jest niewydolność cieśnio-wo-szyjkowa, która bardzo często powstaje na tle poprzednio dokonanego przerwania ciąży, wczesne rozpoznanie tego zagrożenia jzałożenie szwu okrężnego na szyjkę może uratować ciążę. Podobnie ratuje się ciążę przez założenie szwu przy samoistnym nie-trzymaniu ujścia wewnętrznego szyjki macicy, jeżeli zostało dość wcześnie rozpoznane.

Jeżeli wystąpiły skurcze macicy, ciążę uratować może wczesne podanie preparatów hamujących czynność skurczową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pojawienie się pierwszych skurczów macicy już jest wskazaniem do leżenia i do podania leków przeciwskur-czowych. Leczeniem tym powinien zająć się lekarz położnik. Po pęknięciu pęcherza płodowego i odpłynięciu wód leczenie zachowawcze nie daje nadziei powodzenia, gdyż utrzymanie ciąży do czasu osiągnięcia dojrzałości płodu jest mało prawdopodobne, a zagrożenie zakażeniem bardzo duże.

Kobiety, które już poprzednio straciły ciążę, powinny zwrócić baczną uwagę na objawy początkowe zagrażającego porodu niewczesnego, a więc na krwawienie i na skurcze macicy. Muszą one częściej poddawać się badaniom rozwoju ciąży w poradni K. Odpowiednie postępowanie lecznicze w tych przypadkach może zapobiec porodowi przedwczesnemu.

 

Podobne prace

Do góry