Ocena brak

Porady praktyczne w ostrych bólach kręgosłupa szyjnego

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Chorzy z bólami zlokalizowanymi w odcinku szyjnym, jak i promieniującymi do głowy lub ramienia, lepiej znoszą pozycję pionową niż leżącą, ruch niż bezruch. Stąd mniejsza ilość ograniczeń ruchowych uniemożliwiających czynności życiowe niż przy problemach z odcinkiem lędźwiowym.

Ze względu na nadwrażliwość chorego odcinka kręgosłupa na przechło-dzenie, ważnejest utrzymanie stałej temperatury, poprzez zabezpieczenie szyi, np. szalikiem.

Chorym z silnymi bólami szyi zaleca się spanie w pozycji półsiedzącej, z głowąi okolicą karkową popodpieraną poduszkami .

Przy współistniejącej rwie barkowej chory odciąża głowę na wysoko ułożonych poduszkach lub oparciu fotela, a bolącą kończynę układa się na dużej poduszce umieszczonej pod pachą. Podłożenie takiej poduszki pod pachę przynosi ulgę w bólach promieniujących także w ciągu dnia, w pozycji pionowej, przy siedzeniu lub chodzeniu .

Przy wstawaniu z pozycji leżącej należy podtrzymywać głowę przy pomocy niebolącej ręki, co chroni przed potęgowaniem dolegliwości.

Podczas ubierania powinno się unikać wszelkich ubrań wciąganych przez głowę, zastępując je zapinanymi na guziki czy zamki błyskawiczne. U kobiet spinkę biustonosza należy zapinać z przodu klatki piersiowej, następnie obrócić ją do tyłu, włożyć ręce w ramiączka i dopiero podciągnąć biustonosz na piersi .

Podobnie jak przy bólach lędźwiowych, do picia napojów z kubka najlepiej używać rurki lub elastycznego wężyka.

Czasem dolegliwości zmniejsza odciążający kołnierz ortopedyczny. Kołnierz jest bardzo przydatny także w czasie jazdy samochodem czy pociągiem. Dobrym rozwiązaniem jest również nadmuchiwana poduszka w kształcie litery U, podpierająca kręgosłup szyjny od tyłu i z boków, umożliwiająca spanie, a także bezpieczne przewożenie samochodem. Dobrze napompowana może spełniać zarówno funkcję odciążenia, jak i stanowić rodzaj wyciągu szyjnego. Podobną, aczkolwiek mniej uniwersalną rolę, spełniają piankowe podpórki pod szyję w kształcie rogalika .

I ostatnia uwaga - chorym z ostrym bólem szyjnym nie wolno prowadzić samochodu. Jest to podyktowanie głównie względami ogromnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Chory taki nie jest sprawnym kierowcą. Również dla samego kręgosłupa szyjnego pozycja kierowcy jest wysoce przeciążająca i niewskazana.

Zrozumiałe, żc nic wszystkie przedstawione powyżej wskazówki znajdą zastosowanie i sprawdzą się w całej masie indywidualnych przypadków, z którymi przychodzi nam się spotykać. Tym niemniej większość z nich została zweryfikowana codzienną praktyką wśród kilku tysięcy chorych leczonych przeze mnie. Stąd, przy dość ograniczonej literaturze na ten temat, szerokie wykorzystanie podanych wiadomości może okazać się bardzo przydatne w życiu codziennym.

Podobne prace

Do góry