Ocena brak

PORA

Autor /Leodegar Dodano /10.04.2012

Cztery pory roku zob. Cztery. Dziecinna pora, kiedy jest jeszcze zbyt wcześnie na położenie się spać, na pójście do domu. Listopad to dla Polski niebezpieczna pora - ? z Nocy listopadowej, 2,343, Wyspiańskiego; Wielki Książę do Makrota.

Pora ogórkowa, sezon ogórkowy, ogórki, okres zastoju w życiu kulturalnym, polit., w pracy, w handlu itd. w czasie miesięcy letnich, wakacyjnych, kanikulamych.

Pory roku wiosna, lato, jesień, zima; pięć obrazów P. Bruegela St., z których cztery z 1565, olej na drewnie, malowane w Brukseli; cztery z nich znajdują się w Wiedniu, Kunsthist. Mus.: Zima.

Myśliwi w śnieżnym krajobrazie; Sianokosy; Pochmurny dzień; Powrót stada, piąty Żniwa w Nowym Jorku. Oratorium (nm. Die Jahreszeiten, 1801) Josepha Haydna, tekst Gottfrieda van Swieten oparty na wierszu The Seasons Thompsona.

Cykl utworów fort. Piotra Czajkowskiego. Balet fentastyczny (ros. Wriemienó. góda) w 1 akcie, muzyka: Aleksandr Głazunow, libretto i choreografia: Marius Petipa, Petersburg 1900, wyst. pol. Gdańsk 1952.

Podobne prace

Do góry